Single trapped atom system and its applications in quantum thermal machines
- Tez No: 774506
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ESAT MÜSTECAPLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, atom-ı¸sık etkile¸simini ara¸stırıyor ve kuantum termal makinelerdeki uygulamalarını g¨osteriyoruz. Sa˘g elli ve sol elli konformasyonlarda bulunan kiral molek¨uller olan enantiyomer tespiti i¸cin termodinamik s¨ure¸clerden yararlanma olasılı˘gını g¨osteriyoruz. Otto d¨ong¨us¨undeki i¸s da˘gılımını de˘gerlendirerek sol ve sa˘g elli molek¨ullerin ayırt edilebilece˘gini g¨osterdik. Ayrıca, konik bir tuzakta hapsedilmi¸s ve sıcak ve so˘guk termal rezervuarlara maruz kalan bir atomdan olu¸san tek atomlu bir ısı motorunda kuantum imzalarının nasıl ortaya ¸cıkabilece˘gini g¨osteriyoruz. Sıcaklı˘gın d¨u¸s¨ur¨ulmesinin, Ref. [Roßnagel et al., 2016]'daki tek atom motorunu ger¸cek bir kuantumla g¨u¸clendirilmi¸s ısı makinesi yapmak i¸cin yetersiz oldu˘gunu bulduk. Kuantum korelasyonlarının g¨u¸c ¸cıkı¸sında bir artı¸sa neden olmasını sa˘glamak i¸cin tuza˘gı daha asimetrik ve sınırlı hale getirmenin gerekli oldu˘gunu g¨osteriyoruz. Atomu daha sınırlı hale getirmek i¸cin, kırınım altı sınırının yarı¸capına sahip bir dipol tuza˘gı olu¸sturmak i¸cin bir y¨ontem sunuyoruz. Ayrıca, tuza˘gın yarı¸capı azaltılarak tek atom alanı ba˘glantı kuvvetinin geli¸stirildi˘gini belirtiyoruz.
Özet (Çeviri)
A quantum heat engine is a machine that converts thermal energy to work by following the quantum mechanics laws. In this thesis, I investigate single atom-field interaction and its applications in quantum thermal machines. I show the possibility of exploiting thermodynamic processes for enantiomer detection, which are chiral molecules that exist in right-handed and left-handed conformations. A quantum Otto cycle is employed, in which a chiral molecule described by a three-level system with cyclic optical transitions is considered a working medium. I demonstrate that left and right-handed molecules can be distinguished by evaluating the work distribution in the Otto cycle. Also, I show how quantum signatures can appear in a single-atom heat engine consisting of an atom confined in a tapered trap and subject to hot and cold thermal reservoirs. It is found that lowering the temperature is insufficient to make the single-atom engine of Ref. [Roßnagel et al., 2016] a genuine quantum-enhanced heat engine. I show that it is necessary to make the trap more asymmetric and confined to ensure that quantum correlations cause an enhancement in the power output. A method is presented to generate a dipole trap with a radius of the sub-diffraction limit, which makes the atom more confined. Moreover, I indicate that the single atom-field coupling strength is improved by reducing the trap's radius.