Yerel kamu hizmetlerinin önceliklerinin belirlenmesinde katılımcı bütçeleme anlayışı ve Türkiye'deki belediyeler açısından değerlendirilmesi
Participatory budgeting approach in determining the priorities of local public services and evaluation of municipalities in Turkey
  1. Tez No: 774699
  2. Yazar: GÖKHAN YEDİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ERKAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma; belediyeler tarafından sunulmakta olan yerel kamu hizmetlerinin, halkın talep ve önerileri doğrultusunda belirlenmesine imkan sağlayan bir bütçeleme uygulaması olan katılımcı bütçelemenin ülkemizdeki belediyelerin tamamında hayata geçirilmesi için yapılması gerekenlere yönelik önerilerde bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye'deki katılımcı bütçeleme uygulamalarının mevcut durumu incelenerek sorunlar tespit edilmeye ve çözüm için yapılması gerekenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Günümüzde katılımcı bütçelemenin ülkemizdeki belediyelerin tamamında uygulanması için kapsamlı bir yasal düzenleme bulunmamaktadır ve bu önemli bir eksiklik olarak tespit edilmiştir. Bazı belediyelerde katılımcı bütçeleme uygulamalarına rastlanmakla birlikte bu uygulamalar sınırlıdır. Çalışma; kamu hizmeti kavramını, kamu hizmetinin çeşitlerini, yerel kamu hizmetlerini, belediye idaresini, katılımcı bütçelemeyi, çeşitli ülkelerdeki katılımcı bütçeleme uygulaması örneklerini, Türkiye'de katılımcı bütçeleme konusunda yapılan çalışmaları, belediyelerde katılımcı mekanizmaları, katılımcı bütçelemenin Türkiye'deki belediyelerde uygulanabilirliğine ilişkin yasal çerçeveyi ve Türkiye'deki belediyelerde katılımcı bütçeleme uygulaması örneklerini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'deki belediyelerde katılımcı bütçeleme konusunda mevcut uygulamaların yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Bunun en temel sebebi ise katılımcı bütçeleme uygulamasının yasal bir mevzuata dayanmadan belediyelerin inisiyatifine bağlı olarak uygulanmasıdır. Katılımcı bütçelemenin Türkiye'deki belediyelerin tamamında uygulanabilmesi için atılması gereken en önemli adımın ise, katılımcı bütçelemenin bütün belediyelerde uygulanmasını zorunlu tutan ve bu uygulamanın usul ve esaslarını belirleyen yasal bir düzenlemenin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; it has been prepared in order to make suggestions about what needs to be done in order to implement participatory budgeting, which is a budgeting practice that allows the determination of local public services offered by municipalities in line with the demands and suggestions of the people, in all municipalities in our country. By examining the current situation of participatory budgeting practices in Turkey, it has been tried to determine the problems and to put forward what needs to be done for the solution. Today, there is no comprehensive legal regulation for the implementation of participatory budgeting in all municipalities in our country, and this has been identified as an important deficiency. Although participatory budgeting practices are encountered in some municipalities, these practices are limited. Study; The concept of public service, types of public service, local public services, municipal administration, participatory budgeting, examples of participatory budgeting practices in various countries, studies on participatory budgeting in Turkey, participatory mechanisms in municipalities, the legal framework regarding the applicability of participatory budgeting in municipalities in Turkey and it covers examples of participatory budgeting practices in municipalities in Turkey. As a result of the study, it was concluded that the current practices in participatory budgeting in municipalities in Turkey are not sufficient. The main reason for this is the implementation of participatory budgeting, depending on the initiative of the municipalities, without relying on a legal regulation. It has been evaluated that the most important step to be taken for the implementation of participatory budgeting in all municipalities in Turkey will be the implementation of a legal regulation that obliges the implementation of participatory budgeting in all municipalities and determines the procedures and principles of this practice without wasting time.