Kazakça sıfat-fiillerde zaman ve görünüş
Tense and aspect in Kazakh participles
- Tez No: 774700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kazakçadaki -GAn, -AtIn ve -Ar sıfat-fiil biçim birimleri zaman ve görünüş işlevlerine sahiptir. Birbiriyle bağlantılı olan bu iki kategori içinde zaman, konuşma noktası temelliyken görünüş, öznel bakış açısı temellidir. Yan tümce içinde gözlemlenen ve bağlama göre ele alınan bu yapıların üst tümce ile kurdukları ilişki karmaşıktır. Bu çalışmada Kazakça tümceler üzerinden sıfat-fiillerin zaman ve görünüş işlevleri incelenecektir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, araştırma yöntemleri, sınırlılıkları ile zaman, görünüş, kılınış kategorileri üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise Kazakçadaki sıfat-fiil biçim birimlerin (-qan, -ken, -ğan, -gen; -ar/ -er/ -r; -atın/ -etin/ -ytin/ -ytın) zaman ve görünüş işlevleri örneklerle ele alınacaktır. Çalışma sonuç bölümü ile bitirilecektir.
Özet (Çeviri)
Suffixes marking the participle category in Kazakh have tense and aspect functions. Although they are interrelated, the category of tense and aspect are different. Whilst speaking point of the action is taken as the basis in category of tense, it is suggested that the verb has a subjective point of view in the aspect category. Regarding this study, tense and aspect functions of participles will be discussed through Kazakh sentences. The study is consisting of two parts. In the introduction, the subject, purpose, research methods and limitations of the study are given, these categories will be emphasized under the title of theoretical and conceptual framework. Therefore, the categories of aspects and appearance will be understandable. In the second part, the tense and aspect functions that mark the participle category in Kazakh will be discussed and considered with given examples. The study will be concluded with evaluation the data in the final conclusion section.