Farklı sosyo-ekonomik gruplarda fiziksel ve fizyolojik streslerin vücut oranlarına etkisi
The effect of physical and physiological stress on body proportions in different socio-economic groups
  1. Tez No: 774701
  2. Yazar: GAMZE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ SELİM ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Büyüme sırasında sahip olunan sosyo-ekonomik koşullar insan vücudunun şekillenmesinde etkilidir. Yapılan çalışmalarda avantajlı grupların her zaman daha büyük boyutlara, dezavantajlı grupların ise daha küçük boyutlara sahip olduğu belirlenmiştir. Ancak farklı stresler karşısında vücut oranlarının, üyelerinin ve üyelerin alt bölümlerinin nasıl farklılık gösterdiği, bunun nihai boyutlara nasıl yansıdığı tam olarak bilinmemektedir. Aynı zamanda bu streslerin vücudun simetrisini nasıl etkilediği de yeterince tartışılmamıştır.Bu çalışmanın amacı çocuklukta farklı fizyolojik ve fiziksel baskılar altında büyüyen bireylerin vücut boyut, oran ve simetrik yapısının nasıl farklılaştığını belirlemektedir. Bu amaçla Samsun'da yaşayan 20-45 yaş arası kadın ve erkek 623 kişi üzerinde antropometrik saha araştırması yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi üst sosyo-ekonomik vr alt sosyo-ekonomik olmak üzere iki ana gruba, alt sosyo-ekonomik grup ise hafif ve ağır çalışan olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Saptanan sonuçlara göre insan vücudunda sosyo-ekonomik faktörlerin etkileri belirgindir.
Özet (Çeviri)
Socio-economic conditions in the early stages of life shape body size and proportions. Studies have shown that individuals in advantaged groups are always larger, while those in disadvantaged groups are smaller. However, it is not known exactly how body proportions, limbs, and subdivisions of limbs differ under different stresses and how this is reflected in the final dimensions. At the same time, how these stresses affect the symmetry of the body has not been adequately discussed.The aim of this study was to determine how the body size, proportion and symmetrical structure of individuals who grow up under different physiological and physical pressures in childhood differ. For this purpose, an anthropometric study was conducted on 623 males and females living in Samsun who were between the ages of 20 and 45. The study sample was divided into two main groups of high and low socio-economic levels, and the low socioeconomic group was divided into two subgroups of heavy-workers and nonheavy-workers.