Design and implementation of L1 C/A GPS transmitter for spoofing applications
Yanıltma uygulamaları için L1 C/A GPS alıcı tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 774723
  2. Yazar: YUNUS EMRE TUNÇYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
GPS askeri ve sivil uygulamalarda kullanılan konumlandırma servislerinden birisidir. Gelişen SDR teknolojisi ve periyodik olarak yayınlanan Yörünge Parametreleri sayesinde özel bir GPS Verici tasarlamak mümkündür. Bu durum GPS alıcılar için aldatılma tehtidi oluşturur. Bu tezde yörünge parametreleri erişime açık olan uydu konumlarına göre belirli kullanıcı konumu için görünür mesafeler ve Doppler Frekansları dikkate alınarak temel bant GPS sinyalleri oluşturulmuştur. Buna ek olarak, oluşturulan temel bant sinyalleri SDR aracılığıyla RF katmanına taşınmış ve sistemin ticari bir GPS Alıcısı üzerindeki etkisi, static ve arklı yönlerde hareket eden kullanıcıları içeren farklı senaryolar için analiz edilmiştir. Son olarak, donanımın varsayılan TCXO tabanlı saati, GPS performansı üzerindeki etkisini incelemek için OCXO tabanlı saatle değiştirilir. Önerilen sistemin performansı U-Blox ve Cep Telefonu GPS Alıcıları ile ölçülmektedir. Ayrıca sistem yanıltma becerisini keşfetmek için gerçek GPS sinyallerine erişimi olan alıcılarla test edilir.
Özet (Çeviri)
GPS is one of the main positioning services used in both military and civilian applications. It is possible to design a custom GPS Transmitter by using the SDR platform and periodically published Orbital Parameters. The realization of such a system brings spoofing threats for GPS Receivers. In this thesis, the baseband GPS signals are created by considering the pseudoranges and Doppler Frequencies for the specific user position with respect to the satellite positions whose orbital parameters are open to access. In addition, created baseband signals are translated to the RF stage through SDR, and the impact of the system on commercial GPS receivers are analyzed for the different kind of scenarios involving static and moving users in different directions. Finally, the hardware's default TCXO-based clock is replaced with that of OCXO-based to examine its influence on the GPS performance. The performance of the suggested system is measured with the U-Blox and Mobile Phone's GPS receivers. Also, the system is tested with receivers having access to the real GPS signals to explore the spoofing capability.