Türk sinema endüstrisi yapım aşamalarında prekarya emeği
Labor of precariat in the production phase of Turkish cinema industry
- Tez No: 774737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
21. yüzyılda kapitalizmin gelmiş olduğu son durum ile maksimum kâra ulaşma hedefleri geniş bir insan topluluğunu iş süreçlerinin içine dâhil etmiş ve aynı zamanda bu insan topluluğunun istediği güvenceli iş imkânına ulaşma hedefini gerçekleşmesi güç bir duruma getirmiştir. 1980'li yıllarla beraber“Neoliberalizm”in etkisi ve kapitalizmin 2000'li yıllarda gelmiş olduğu durumla beraber iş ve çalışma ilişkilerinin esnekleşirken aynı zamanda güvencesizleşmesinin sınıflar üzerinde de değişim meydana getirdiğiyle ilgili çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmaların en önemlilerinden biri Guy Standing'in yapmış olduğu Prekarya: Yeni Tehlikeli Sınıf adlı çalışmadır. Bu çalışmada prekaryanın yeni kapitalizmin ortaya çıkardığı henüz oluşum aşamasında olan yeni bir sınıf olduğu görüşü ortaya konmaktadır. Bu görüş temelinde bu tez çalışmasında film endüstrisinin yapım aşamasında çalışan bireylerin uzun saatlerini alan çalışma süreleri, bu süreler aldıkları ücret ile karşılaştırıldığında gelirlerinin azlığı, kısmi zamanlı, sözleşme bazlı çalışma durumları ve tüm bunların sonucunda işleri ve gelecekleri ile ilgili güvencesizlik yaşadıkları dikkate alındığında film endüstrisinin yapım ayağında çalışan bireylerin prekarya olarak adlandırılan sınıf içerisine dâhil olup olamayacağı konusu önem kazanmaktadır. Çalışmada İstanbul'da sinema endüstrisi yapım aşamalarında görev alanlar ile yüz yüze yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the latest situation of capitalism in the 21st century, the goals of achieving maximum profit have included a large group of people in business processes, and at the same time, the goal of achieving the secure job opportunity that this group of people wants has made it difficult to achieve. With the 1980s, the effects of“Neoliberalism”and the situation that capitalism came to in the 2000s, studies began to be conducted on the flexibility of work and labor relations, while at the same time the precariousness brought about a change on the classes. One of the most important of these studies is Guy Standing's Precariat: The New Dangerous Class. In this study, the view that the precariat is a new class emerging by the new capitalism, which is still in the formation stage, is put forward. Based on this view, in this thesis study, considering the long hours of work of the individuals working in the production phase of the film industry, their low income compared to the wages they receive, their part-time, contract-based working situations and the insecurity about their jobs and future as a result of all these, the issue of working on the production phase of the film industry whether the individuals working can be included in the class called precariat gains importance. In the study, it was tried to reach a conclusion by conducting semi-structured in-depth interviews with those who took part in the production stages of the cinema industry in Istanbul.