Üniversite idari personelin çalışma ortam riskleri açısından iş güvenliğini etkileyen faktörler (Gümüşhane ili örneği)
Factors affecting work safety of university administrative personnel in terms of work environment risks (Gümüşhane province example)
- Tez No: 774736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Public Health, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Gümüşhane Üniversitesi idari personelin çalışma ortam riskleri açısından iş güvenliğini etkileyen faktörleri belirlemek ve çözüm önerileri sunmaktır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini Eylül-Kasım 2020 tarihleri arasında Gümüşhane Üniversitesi'nde görev yapan idari personeller (258 kişi) oluşturmuştur. Herhangi bir örneklem yöntemi seçilmeden tüm idari personele ulaşılması planlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı tarihlerde raporlu-izinli ve red edenler dışında aktif çalışan 152 idari personele ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı ve danışman tarafından literatür incelenerek oluşturulan personellerin sosyodemografik özellikleri, çalışma ortam faktörleri, uygulamalarında karşılaştığı riskleri, iş güvenliği, iş sağlığını değerlendirmeye yönelik sorular ile İş Güvenliği Ölçeği sorularından oluşan anketin personelin dinlenme saatlerinde yaklaşık 20 dakika süre içinde direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Kruskal Wallis ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan idari personelin İş Güvenliği Ölçeği puan ortalaması 107.97±11.39 olarak bulunmuştur. Çalışma verim düzeyini yeterli olarak algılayan, düzenli egzersiz yapan ve herhangi bir ruhsal hastalığı olan idari personelin iş güvenliği yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada araştırma kapsamına alınan idari personelin, araştırma yapılan kurumda iş güvenliğini sağladığı bulunmuştur. Kurum yöneticileri tarafından idari personelin verim düzeyini artırmaya yönelik motivasyon çalışmaları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting occupational safety in terms of working environment risks of Gümüşhane University administrative personnel and to offer solutions. The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of administrative staff (258 people) working at Gümüşhane University between September and November 2020. It is planned to reach all administrative personnel without choosing any sampling method. At the time of the research, 152 administrative personnel who were active except those on leave and those who refused were reached. The data of the survey, consisting of an informed consent form created by the researchers by analyzing the literature, socio-demographic characteristics, working environment factors, risks encountered in practices, occupational safety, occupational health, the questions of“Occupational Safety Scale”was applied under direct observation in approximately 20 minutes during the resting hours of the individuals. In the analysis of data, frequency, mean, standard deviation, T test, Mann Whitney U test, ANOVA, Kruskal Wallis and correlation tests was used. The mean score of Occupational Safety Scale was found as 107.97±11.39 in administrative staff included in the survey. The job security of the administrative staff who perceive their work efficiency level as sufficient, exercise regularly and have any mental illness was found to be high. In this study, it was found that the administrative personnel included in the research provided job security in the research institution. Motivation studies should be organized by the managers of the institution to increase the efficiency level of the administrative staff.