Sezgisel yeme ile COVID-19 korkusu ve açlık glikoz değeri arasındaki ilişkinin araştırılması
Examination of the relationship between intuitive eating, fear of COVID-19 and fasting glucose value
  1. Tez No: 774803
  2. Yazar: EDA DEDELEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme ile Covid-19 korkusu ve açlık glikoz değeri arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Çalışmaya Kasım 2021 - Nisan 2022 ayları arasında İstanbul Dr. Ferman Koca Özel Muayehanesi'ne gelen çalışmaya katılmaya gönüllü olmuş 18-65 yaş arası olup, hamile veya emziren olmayan, yeme bozukluğu tanısı bulunmayan bireyler katılmıştır. 98'i kadın, 29'u erkek olmak üzere 127 katılımcı sayısı sağlanmıştır. Katılımcılar demografik veriler formu, besin tüketim kaydı, Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2) ve Covid-19 Korkusu Ölçeği'ni doldurmuşlardır. Aynı zamanda açlık glikoz değerleri de not edilmiştir. Bununla beraber katılımcıların doldurmuş olduğu demografik veriler formunun ölçek ve alt ölçeklerle ilişkisi incelenmiştir. Açlık tokluk ipuçlarına güvenmek puanının Covid-19 sürecinde yeme miktarı değişmeyen kişilerde (p=0.023) ve Covid-19 pandemi sürecinde sağlıklı beslenen kişilerde daha yüksek (p=0.027) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between intuitive eating and fear of Covid-19 and fasting glucose value. Individuals (between 18-65 years of age, not pregnant or breastfeeding, not diagnosed with eating disorders) who came to Istanbul Doctor Ferman Koca Private Clinic between Nowember 2021 and April 2022 participated in the study. 127 participants which are 98 women and 29 men participated in the study. Participants filled demographic data form, food consumption record, Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and Covid-19 Fear Scale. Fasting glucose values were also noted. In addition, the relationship of the demographic data form filled by the participants with the scale and subscales was examined. The score of relying on hunger and satiety cues was found to be higher in people whose eating amount did not change during the Covid-19 process (p=0.023) and in people who ate healthily during the Covid-19 pandemic process (p=0.027).