Tasavvuf düşüncesinde cemâl kavramı ve Sâmiha Ayverdi'nin cemâl anlayışı
The concept of jamal (beauty) in sufism and Sâmiha Ayverdi's understanding of jamal
  1. Tez No: 774857
  2. Yazar: SERKAN İÇTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada tasavvuf düşüncesinin temel kavramlarından olan cemâl kavramı ve bu kavramın Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde ele alınış yöntemi incelenmiştir. İslâm düşüncesi ve bu düşünce disiplini dâhilinde Peygamber ahlâkıyla yaşamanın örneğini sunan tasavvuf perspektifinde cemâl kavramının anlamına, işlevine, kavramın kullanıldığı bağlam veya bağlamlara ve bağlantılı kavramlarla (celâl, kemâl, hüsn) etkileşimine değinilmiştir. Cemâl kavramının tarihsel ve teorik anlamından hareketle Sâmiha Ayverdi'nin bu kavramı güncel hayattan örnekler verdiği romanlarındaki kullanımı ve cemâli modern insana açıklarken tercih ettiği üslûbu ve metodu belirlenmiştir. Bu mütalaa, Ayverdi'nin seçili romanlarında yer alan olay kurguları ve roman karakterlerinin analizi üzerinden yapılmıştır. Nihayetinde ise cemâl kavramı üzerinden Sâmiha Ayverdi'nin ait olduğu tasavvufî bağlarının silsilesinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the concept of jamal as a key concept in sufi thinking and the way in which it is used in Sâmiha Ayverdi's literary works. The study focuses on the meaning of jamal, the context in which it is used, its functionality and its interaction with some related concepts (jalal, kemal, husn) from the perspective of Islamic thinking and in sufism which suggests a real life model surrounded by the Prophet's life ethics. In furtherance to the historical and theoratical meaning of jamal, the study analysis the way this concept is used in Sâmiha Ayverdi's novels in the form of examples from contemporary life and her preferred method and literary style in conveying her message to modern person. This opinion is given by focusing on the characters and plots used by Ayverdi in her selected novels. Finally, the study aims to determine the chain of sufi thinking to which Sâmiha Ayverdi is linked to over the jamal concept.