el-Vâki'iyyetü fi'r-rivâyeti'l-Cezâiriyyeti Vâsînî el-A'rec unmûzecen
Realism in the Algerian novel Waciny al-Aredj as a model
  1. Tez No: 774897
  2. Yazar: NAJLAA ABBOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Cezayirli yazar Vasînî el-A'rec'in romanlarındaki saklı gerçekçiliği araştırma ve Cezayir'deki roman anlayışının gelişimine değinmektir. Araştırmacılar, gerçekçilik konusuna büyük önem göstermişlerdir. Açıktır ki gerçekçilik bir batı ekolü olup hayatın sıkıntı ve acılarını, aynı zamanda nimet ve rahatlığını tasvire yönelen Arap Edebiyatı üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Nitekim Arap Edebiyatçıları özellikle de Cezayir'deki edebiyatçılar bu gerçekçiliğin realitelerini büyük oranda nakletmeyi başarabilmişlerdir. Bu müstesna şahsiyetler arasında sömürge dönemi ve sonrası Cezayir halkının gerçekçiliğini yansıtabilen ve düşünce hayatının hakikatini, Cezayir'deki sıkıntıların portrelerini aktaran ve bunların çözümü için çaba sarf eden Vasînî el-A'rec yer almaktadır. Ben de bu çalışmada Cezayirli yazar Vasînî el-A'rec'in farklı gerçekçilik türlerini -köy, şehir, vatan, sürgün, bölge gibi- temsil eden rivayetlerinden bazı çalışmaları aracılığıyla gerçekçilik konusunu ele aldım. Bu romanlar -yaklaşık olarak- yazarın romancılık birikimini yansıtmaktadır. Zamansal olarak da bu romanlar 1982-2017 yılları ile sınırlıdır. Bu durum yazarın romanlarındaki anlamlar ve gerçekçilik türleri için genel bir çerçeve sunmaktadır. Bu araştırmamda tanımlama ve tahlile dayalı bir yöntem izledim. Bu çalışma aracılığıyla Vasînî el-A'rec'in gerçekçilik ekolünü son derece iyi işlediği, kendi düşüncelerini ve halkının sıkıntılarını aktarmada ustaca kullandığı ve gerçekçi bir şekilde Arap okurlara sunduğu sonucuna ulaştım.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search for the concept of realism in the novels of the Algerian writer Wassini Al-Araj, and to allude to the emergence of the novel in Algeria; The researchers showed a clear interest in the study of realism. Realism is a Western doctrine, which had its own impact on Arabic literature, where writers tended to portray a life of misery as well as grace and prosperity. Arab writers, especially in Algeria, were able to convey the facts of this reality, and among these creators is the Algerian writer Wassini Al-Araj, who was able to reflect the true reality of the Algerian people in the colonial period and beyond, as well as conveying a true picture of the intellectual life and the crises that happened to Algeria and trying to find solutions to her.This study dealt with the issue of realism in the novels of the Algerian writer Wassini Laaraj, by studying a sample of his novels, representing different realistic variations (the countryside, the city, the homeland, the exile, the place...) and these novels extend - almost - throughout the writer's novel experience, It is limited to time between 1982 and 2017, which gives an overall picture of the patterns of realism and its implications in his novels. And put it to the Arab reader in a realistic way.