Tirmizî'nin Câmi'indeki mürsel hadislerin analizi
Mursal hadiths in Jami' at-Tirmidhi
  1. Tez No: 948673
  2. Yazar: REFİK KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, İmam Ebu Îsâ et-Tirmizî'nin meşhur eseri el-Câmi'inde, zayıf hadis kısmından sayılan mürsel ıstılahını kaç hadiste, hangi konularda ve özellikle hangi itibarla kullandığı tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunu yaparken başta İmam Tirmizî'nin mürselden ne kastettiğini tespit etmeye çalışılacaktır. Zira mürsel terimini müteahhir/sonraki dönem hadis alimleri; İbnü's-Salah ve sonrakiler,“tabiî neslinden bir kimsenin hadisin senedinde sahabe zikretmeksizin Rasûlüllâh sallallahu aleyhi ve sellem (s.a.v.)'den yaptığı rivayet”şeklinde tanımlarken, mütekaddim/ilk dönem hadis ve fıkıh alimleri aynı manada kullandıkları gibi“senedinin herhangi bir yerinde inkıtâ vaki olan hadis”anlamında da kullanmışlardır. İşbu çalışmanın hedefi el-Câmi' özelinde, kullanılan bu terimin nerede ve ne anlamda; müteahhirler nezdindeki anlamında mı, munkatı', mu'dal ve başka bir zayıf hadis anlamında mı kullanıldığını tafsilatlı bir şekilde ortaya koymak ve bu farklılıklara dikkat çekmektir. Nitekim mezkûr ıstılah el-Câmi'de ilk geçtiği yerde munkatı' hadis anlamında kullanılmıştır. Araştırmanın neticesinde İmam Tirmizî'nin mürseli, mütekaddim ulemanın adeti üzere, meşhur olan anlamının yanında munkatı' ve mu'dal anlamında da kullandığı tespit edilmiştir. El-Câmi'in tamamında, 2 yerde sahabe mürseli, 98 yerde tabii mürseli, 14 yerde munkatı' ve 1 yerde mu'dal anlamında kullanıldığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan 23 yerde irsal/mürsel lafzı kullanılmadan yapılan mürsel rivayete rastlanılmış ve ayrıca ele alınmıştır. Bu tez çalışması giriş, dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde İmam Tirmizî ve el-Câmi'si, birinci bölümde konuyla ilgili ıstılahlar, ikinci bölümde mürsel lafzının yaygın terim anlamında kullanıldığı yerler, üçüncü bölümde mürsel lafzının sâir inkıtâ anlamlarında kullanıldığı yerler, dördüncü bölümde ise irsal lafzı kullanılmadan getirilen mürsel rivayetler mevzu bahis edilecektir. Sonuç bölümünde sayısal değerlendirmeler ile genel değerlendirmeye yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to identify in how many hadiths, in which subjects, and particularly with what nuances Imam Abu Isa al-Tirmidhi used the term mursal, which is classified among weak hadiths, in his renowned work Jami'. In doing so, an initial focus will be on determining what Imam al-Tirmidhi meant by mursal. This is crucial because later hadith scholars, such as Ibn al-Salah and his successors, defined mursal as“a narration in which a person from the generation of the Tabi'un transmits from the Messenger of Allah (peace be upon him) without mentioning a companion in the chain of transmission.”However, early hadith and fiqh scholars used the term not only in this sense but also to mean“a hadith with a break in its chain of transmission at any point.”The goal of this study is to analyse in detail where and in what sense this term was used in Jami' at-Tirmidhi: whether in its commonly known meaning according to later scholars or in the sense of munqati' (a hadith with a single break), mu'dal (a hadith with two or more consecutive missing links), or another meaning of weak hadith. Indeed, in the first occurrence of the term in Jami' at-Tirmidhi, it is used in the sense of munqati'. The findings of the research reveal that Imam al-Tirmidhi used the term mursal, in line with the practices of early scholars, both in its well-known meaning and in the sense of munqati' and mu'dal. Across the entire Jami', it was determined that the term was used in 2 instances for mursal sahabi (a narration attributed directly to a companion), 98 instances for mursal tabi'i (a narration from a follower), 14 instances in the sense of munqati', and 1 instance in the sense of mu'dal. On the other hand, mursal narrations without the irsal/mursal word were encountered in 23 places and were also discussed separately. This thesis consists of an introduction, four chapters, and a conclusion. The introduction examines Imam al-Tirmidhi and his Jami'. The first chapter discusses terminology related to the subject. The second chapter addresses instances where mursal is used in its commonly known term. The third chapter focuses on instances where it is used in other meanings of discontinuity (inqita'). The fourth chapter includes the mursal narrations that are brought without using the irsal word. The conclusion includes numerical assessments and a general evaluation.