Nonlinear vibrations and reduced order modeling of bolted joints
Civatalı bağlantıların doğrusal olmayan titreşimi ve indirgenmiş modeli
  1. Tez No: 774923
  2. Yazar: HÜMEYRA BEYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Civatalı bağlantılar montaj kolaylığı, yüksek dayanım ve bulunabilirlik nedeniyle sıkça kullanılan bir bağlantı yöntemidir. Bağlanan parçalar arasındaki temas önyükleme kuvveti ile sağlanmakta olup sistemin direngenlik ve sönüm değerlerini etkilemekte ve doğrusal olmayan davranış göstermektedir. Civatalatı bağlantıların olduğu sistemlerin dinamik davranışını doğru elde edebilmek için doğrusal olmayan davranışın etkisi hesaba katılmalıdır. Yüksek doğruluklu temas modelleri ile hassas sonuçlar elde edilebilse de hesaplama maliyeti oldukça artmaktadır. İndirgenmiş civatalı bağlantı modelleri doğrusal olmayan dinamik davranışın yeterli doğrulukla elde edilmesi için gereklidir. Bu tezde yer alan çalışmanın hedefi indirgenmiş temas bağlantısının hesaplama maliyetini cevaba bağlı doğrusal olmayan sistem modlarını kullanarak azaltmaktır.
Özet (Çeviri)
Due to ease of mounting, high strength feature and availability, bolted joints are one of the most common and widely used connection method. The contact between connected bodies are ensured by preload force applied on bolts which effects the stiffness and damping characteristics of assembled system and introduces nonlinearity. To obtain the dynamic characteristic of sytems with bolted joints accurately, the nonlinearity effect should be included. With high fidelity contact models accurate response can be obtained whereas the computational cost is drastically increased. The reduced order modeling of bolted connections is essential to obtain nonlinear dynamic response with adequate accuracy. The aim of the work represented in this thesis is to decrease the computational cost of reduced contact model by utilizing modal superposition method with response nonlinear modes.