Katı atıkların düzenli depolanması üzerine yapılmış küresel yayınların bibliyometrik analizi ve Türkiye'deki durum
The bibliometric analysis of global publications on solid waste landfilling and the status of Türkiye
  1. Tez No: 774926
  2. Yazar: CANSU KESKİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, katı atıkların düzenli depolanması üzerine yapılmış küresel ve Türkiye adresli yayınların bibliyometrik analizi yapılmıştır. Katı atık bertarafında son yıllarda geri dönüşüm ve atıktan enerji kazanımı gibi uygulamalar gelişmiş olsa da düzenli depolama hala önemli bir yer almaktadır. Katı atıkların düzenli depolanması üzerine küresel ölçekte çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve yayınlanmıştır. Çalışmada bilimsel yayınlar“Web of Science (WoS)”veri tabanından elde edilen veriler ile doküman tipi, yayın sayısı, yayınların yıllara göre dağılımı, yayınların adreslere göre dağılımı, uluslararası işbirlikleri, yayınlandığı dergiler, WoS araştırma alanları ve anahtar kelimelerin kullanımı gibi başlıklarda incelenmiştir. Yapılan tarama sonucunda küresel ölçekte toplam 38375 adet yayına ulaşılmış ve yayın sayısının yıllara göre arttığı belirlenmiştir. En fazla yayın yapan ülkeler Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'dır. En fazla yayın yapılan dergi“Waste Management”olup yayınlarda en fazla kullanılan ilk 3 anahtar kelime“Landfill”“Landfill Leachate”ve“Municipal Solid Waste”olarak belirlenmiştir. WoS araştırma alanları ve kategorilerine göre bu konu ile ilgili yapılmış yayınlar çoğunlukla Çevre Bilimleri ve Çevre Mühendisliği alanındadır. Türkiye özelinde yapılan tarama sonuçları incelendiğinde yayın sayısına göre dünya genelinde en fazla yayın yapan 14. ülke olduğu görülmüştür. Türkiye adresli 990 yayın arasında en fazla yayın yapan kurum“Yıldız Teknik Üniversitesi”iken en fazla tercih edilen dergi“Fresenius Environmental Bulletin”olmuştur. Türkiye adresli yayınlarda en fazla işbirliği yapılan ülke Amerika Birleşik Devletleri'dir. Küresel yayınlara benzer şekilde Çevre Bilimleri ve Çevre Mühendisliği alanında yayınların yoğunlaştığı görülmüştür. Türkiye adresli yayınlarda en fazla kullanılan anahtar kelimeler ise“Leachate”,“Landfill”ve“Landfill Leachate”olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a bibliometric analysis of the global and Türkiye-addressed publications on solid waste landfilling was conducted. Although applications such as recycling and energy recovery from waste have been developed in recent years, landfilling still has an important place in solid waste disposal. Numerous scientific studies have been conducted and published on a global scale on the landfilling of solid wastes. In this study, scientific publications were examined with the data obtained from the“Web of Science (WoS)”database under the headings such as document type, number of publications, distribution by years, distribution by addresses, international collaborations, distribution in journals, WoS research areas and keywords usage. 38375 publications were reached on a global scale and the number of publications increased over the years. The most productive countries were China, the United States of America, and India.“Waste Management”was the most productive journal and the most frequently used keywords were“Landfill”,“Landfill Leachate”and“Municipal Solid Waste”. According to WoS research areas and categories, publications on this subject are mostly in the field of Environmental Sciences and Environmental Engineering. According to the results obtained from Türkiye-addressed studies, it is the 14th country with the highest number of publications in the world. Among 990 publications, the most productive institution was“Yıldız Technical University”while the most preferred journal was“Fresenius Environmental Bulletin”. The country with the most cooperation in Türkiye-addressed publications was the United States of America. Similar to global publications, publications in the field of Environmental Sciences and Environmental Engineering were dominant. The most frequently used keywords in Türkiye-addressed publications were“Leachate”,“Landfill”and“Landfill Leachate”.