Küçük Menderes Havzası su kaynaklarının WEAP (water evaluation and planning system) programı ile modellenmesi
Modeling of Küçük Menderes Basin water resources with WEAP (water evaluation and planning system) program
  1. Tez No: 775081
  2. Yazar: ABDUL MATIN AYOBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, yüzeysel su potansiyeli büyük oranda tarımsal faaliyetlere tahsis edilen Küçük Menderes Havzası su kaynakları, Stockholm Environment Institute tarafından geliştirilen WEAP (Water Evaluation And Planning System) programı ile modellenmiştir. Çalışma kapsamında, havzada işletmede olan sulama barajları (Beydağ, Burgaz, Bademli, Rahmanlar, Aktaş, Ergenli ve Uladı) ile 1000 ha ve üzeri sulama sahaları dikkate alınmıştır. Temel hidrolojik durum 1980-2014 yılları arasında gözlenmiş ortalama akım değerlerinin kullanılmasıyla ifade edilmiştir. Bu akım şartları altında havzada su iletim kayıplarınında ve su kullanım oranlarında oluşacak durumlar değiştirilerek 3 farklı senaryo (iyimser, referans ve kötümser) tanımlanmıştır. Ayrıca, kurak dönem akımları ile kötümser senaryo birleştirilerek“Kurak Yıllar Senaryosu”adı altında havzanın olası en kötü durumu da incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, 2010-2050 döneminde her senaryo altında su bütçesinde açık oluştuğu ve bu açığın ortalama olarak referans senaryo altında 38.106 m3, iyimser senaryo altında 13,4.106 m3, kötümser senaryo altında 80.106 m3 ve kurak yıllar senaryosu altında 135.106 m3 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the water resources of Küçük Menderes Basin, where the surface water potential is largely allocated to agricultural activities, are modeled with the WEAP (Water Evaluation And Planning System) program developed by the Stockholm Environment Institute. Within the scope of the study, the irrigation dams (Beydağ, Burgaz, Bademli, Rahmanlar, Aktaş, Ergenli and Uladı) operating in the basin and irrigation areas of 1000 hectares and above were taken into account. The baseline hydrological situation is expressed using average flow values observed between 1980 and 2014. Three different scenarios (optimistic, reference and pessimistic) were defined by changing the situations that will occur in water transmission losses and water use rates in the basin under these flow conditions. In addition, the worst possible situation of the basin was examined under the name of“Dry Years Scenario”by combining the dry period flows and the pessimistic scenario. According to the results of the analysis, it has been determined that there is a deficit in the water budget under each scenario in the 2010-2050 period, and this deficit is 38.106 under the reference scenario, 13,4.106 m3 under the optimistic scenario, 80. 106 m3 under the pessimistic scenario and 135.106 m3 under the dry years scenario.