Işığın madde ile etkileşimi ünitesinin öğretiminde teknoloji entegrasyonunun öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effect of technology integration in the teaching of the unit of interaction of light with matter on the student's academic achievement, attitudes and motivation
- Tez No: 775082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çağımızın gerekliliği olarak bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak öğretime teknolojinin entegrasyonu kaçınılmaz olmuştur. Teknoloji entegrasyonunun öğrenmeyi kolaylaştırması, öğrenme tutum ve motivasyonu arttırmayı sağlaması ile birlikte fen bilimleri dersinin öğrenilmesini de kolaylaştırdığı yapılan araştırmalarla ortaya koyulmuştur. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı Fen Bilimleri dersi“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesinin öğretiminde teknoloji entegrasyonunun yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, fene yönelik tutumlarına, teknolojiye yönelik tutumlarına ve fen öğrenme motivasyonlarına olan etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön testson test basit deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Giresun ili Bulancak ilçesinde bir devlet ortaokulunun yedinci sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci ile yürütülmüştür. Dokuz hafta süren araştırmada, araştırmanın örneklemi ile fen öğretimine teknoloji entegre edilmiş, araştırma sorgulamaya dayalı ve 5E öğretim modeline uygun olarak hazırlanmış etkinlikler yürütülmüştür. Işığın Madde ile Etkileşimi“ ünitesinin öğretiminde teknoloji entegrasyonunun yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, fene yönelik tutumlarına, teknolojiye yönelik tutumlarına ve fen öğrenme motivasyonlarına olan etkisini belirlemek amacıyla uygulama sürecinin başlangıcı ve sonunda ön test- son test olarak ”Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi“, ”Fene Yönelik Tutum Ölçeği“, ”Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği“ ve ”Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği“ uygulanmıştır. Nicel olarak elde edilen veriler SPSS22 programında analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler Bağımlı (ilişkili) Gruplar t Testi ile normal dağılmayan veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda Fen Bilimleri dersi ”Işığın Madde ile Etkileşimi" ünitesinin öğretiminde teknoloji entegrasyonunun yedinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, fene yönelik tutumları, teknolojiye yönelik tutumları ve fen öğrenme motivasyonlarını anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna varılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan yararlanılarak uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a necessity of the age, in parallel with the developments in science and technology, the integration of technology into teaching has become inevitable. Research have shown that technology integration not only facilitates learning, increases learning attitude and motivation, but also facilitates the learning of science courses. In this direction, the aim of this research is to examine the effect of technology integration on the academic achievement, attitudes towards science and technology and motivation to learn science of seventh grade students in the teaching of the“Interaction of Light with Matter”unit. The model of the research was determined as a single-group pretest-post-test simple experimental design, one of the quantitative research methods. The research was conducted with 30 students studying in the seventh grade of a public secondary school in Bulancak, Giresun, in the second term of the 2021-2022 academic year. For the nine-week, technology was integrated into science teaching, and the activities, that are based on inquiry and the 5E teaching model, were carried out with the sample of the research.“Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test”,“Attitude towards Science Scale”,“Attitude towards Technology Scale”and“Science Learning Motivation Scale”were applied as a pre-test-post-test at the beginning and end of the application. Quantitatively obtained data were analyzed in SPSS22 program. Normally distributed data were analyzed with the Dependent (related) Groups t-Test, and the data not normally distributed were analyzed with the Wilcoxon Signed Ranks Test. As a result of the findings obtained from the research, it was concluded that technology integration in the teaching of“Interaction of Light with Matter”unit significantly increased seventh grade students' academic achievement, attitudes towards science and technology and motivation to learn science. Suggestions were made for practitioners and researchers by making use of the results.