Türkiyede aile hekimliği asistanları ve uzmanlarının kendi bölümlerine bakışları ve bu bölümü seçerken düşündükleri kariyer planları
The perspectives of family medicine assistants and specialists in turkey and the career plans that they consider while choosing this department
  1. Tez No: 775124
  2. Yazar: SEDA YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık politikalarında yıllar içerisinde olan değişimle birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeri ve önemi giderek artmıştır. Bu yüzden birinci basamağın en temel kısmını oluşturan aile hekimlerinin duygu, düşünce, memnuniyet ve istekleri önem arz etmektedir. Çalışmamız birinci basamakta daha kaliteli hizmet sunmak için gerekli olan uzmanlık sürecinde yaşanan sıkıntılara, eğitim kalitesine, rotasyon hedeflerine ve hekimlerin kariyer planlarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Aile hekimliği asistanları, uzmanları ve akademisyenlerini içeren bu çalışmamız hekimlerin duygu, düşünce ve beklentilerini öğrenip yönlendirmede bize kılavuzluk edecektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik-tanımlayıcı tipte bir araştırma olup örneklemimizi 10.03.2022-10.05.2022 tarihleri arasında elektronik ortamda(e-posta, sms, telefon, sosyal medya) ulaşılan Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan asistanlar, aile hekimliği uzmanları ve eğitim/öğretim görevlileri oluşturmaktadır. Çalışmamızda araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu kullanılmış olup, anket 3 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmaya katılanlara sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yarayan sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde katılımcılara mesleki demografik özelliklerinin sınıflandırılması amacıyla sorular sorulmuştur. Anket formunun üçüncü ve son bölümü ise araştırmaya katılanların aile hekimliği ile ilgili algılarının tanımlanması amacıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: With the change in health policies over the years, the place and importance of primary health care services has gradually become stronger. The feelings, thoughts, satisfaction and wishes of family physicians, which constitute the most basic part of this primary care, are important. Therefore, our study aim stoshed light on the difficulties experienced by family physicians in their residency training and residency process, theire ducational qualifications, their rotation goal sand their career plans. This study, which includes family medicine assistants, specialists and academicians, will guide us in learning and directing the feelings, thoughts and expectations of physicians. Materials and Methods: Our research is an analytical-identifier type of research and our population consists of resident physicians, family medicine specialists and training staff who continue their family medicine residency training in Turkey, which were accessed electronically between 10.03.2022 and 10.05.2022. In our study, a question naire form prepared by there searchers was used, and the question naire consists of 3 main parts. In the first part, questions were asked to determine the socio-demographic characteristics of the participants. In the second part of the study, questions were asked to the participants in order to classify their occupational demographic characteristics. The third and last part of the question naire was created to define the perceptions of the participants about family medicine. 308 people participated in the study.