Samsun ilinde görev yapan Aile hekimlerinin anne sütü ve emzirme hakkında bilgi ve uygulamaları
Knowledge and practices of family physicians working in Samsun province about breast milk and breastfeeding
  1. Tez No: 775235
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Samsun'daki aile hekimlerinin anne sütü ve emzirme hakkında bilgi düzeylerini ve uygulamalarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Samsun ilinde görev yapan aile hekimleri üzerinde yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 204 aile hekimi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından 25 soruluk bilgi ve 14 soruluk uygulama anketi oluşturulmuştur. Anket formu hekimlere yüz yüze ya da internet üzerinden iletilerek uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the level of knowledge and practices of family physicians in Samsun about breast milk and breastfeeding. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted on family physicians working in Samsun. It is a cross-sectional, descriptive, open uncontrolled type survey study. 204 family physicians participated in the study. In the study, a 25-question information and 14-question application questionnaire was created by the researcher. The questionnaire was administered to the physicians face-to-face or via the internet. Data were evaluated with SPSS 25.0.