Ötekiler olarak kapalı sitelerin etrafında yaşayanlar: İzmir örneği
Those living as outsiders around gated community: İzmir case
  1. Tez No: 775251
  2. Yazar: KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖNDER EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı kapalı sitelerin etrafında ikamet eden ve ötekileştirildiği düşünülen metruk görünümdeki konut sahiplerinin sosyo-mekansal ilişkilerine ışık tutmak ve etiketlenme ve ötekileştirme pratiklerine açıklamalar getirmektir. Mevcut akademik çalışmalar sitelerde yaşayan insanların mekan deneyimleri üzerine olup site etrafındaki yaşamların göz ardı edildiği düşünülmektedir. Goffman, Becker ve Lemert'in etiketleme/damgalama teorilerine dayandırılan çalışmanın sahası İzmir'de bulunan, yükseklikleri ve bünyelerinde barındırdıkları sosyal imkanlarla dikkat çeken ve bulundukları bölgelerin birer simgesi haline gelmiş lüks yapılar olan Point Bornova Rezidans ve Folkart Life Bornova yapıları olarak belirlenmiştir. Toplamda 23 kişi ile derinlemesine görüşmelere dayanan tez çalışmasının sonucunda sitelerin etrafında yaşamakta olan bireylerin site sakinleri tarafından ötekileştirildiklerini düşündüklerine, ortak (kamusal) alan kullanımlarımda çekimser davrandıklarına ve kendilerinin de aynı mekanı paylaştıkları fakat kendilerinden daha kötü durumda olduklarını düşündükleri kimselere karşı etiketleme ve ötekileştirmelerde bulundukları bulgularına ulaşılmıştır. Bu etiketlenmelerin temelinde ise karşılıklı sağlıklı ilişkilerin kurulamayışı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to shed light on the socio-spatial relations of the derelict house owners who reside around the closed sites and are thought to be marginalized, and to explain the practices of labeling and marginalization. Current academic studies are on the spatial experiences of the people living on the sites and it is thought that the lives around the sites are ignored. The field of the study, which is based on the labeling / stigmatization theories of Goffman, Becker and Lemert, has been determined as Point Bornova Residence and Folkart Life Bornova buildings, which are luxury buildings in İzmir that attract attention with their height and social opportunities and have become the symbols of the regions they are located in. As a result of the thesis study based on in-depth interviews with 23 people in total, it was found that the individuals living around the sites think that they are marginalized by the residents of the sites, that they abstain from their use of common (public) space, and that they share the same space but label and marginalize those who they think are in a worse situation than themselves. The basis of these labeling is the inability to establish healthy mutual relations.