Kıbrıs Türk basınında ötekinin temsili ve kimliğin inşası
Representation the other and constructing identity in Turkish Cypriot press
  1. Tez No: 775250
  2. Yazar: BERNA KÜÇÜK KALAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bireysel kimlikler de, toplumsal kimlikler de bilincin yönelim hareketi olan dışlama ve içerme hareketi ile, ötekinin ve toplumsal belleğin içinden geçerek oluşmaktadır. Gazeteciliğin günlük pratikleri içinde, profesyonel gazetecilik ideolojileriyle, somut tarihsel koşullar ve üretim anında belirlenen medya içeriği, toplumsal gerçekliği dolayımlayarak bireylerin kimlik ve dünya inşasına katılmaktadır. Kültürel değişmeler ve devamlılıkların birlikte diyalektiğinde iktidarı işleten kurumların başında gelen medya, bir yanda ortak aidiyetlerle bizi, bir yanda farklı olanı ve ötekileri çerçevelemektedir. İkibinli yıllarda gelişen farklı siyasi seçenekler ve iktidar yapılanması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)'ni de, KKTC'ndeki sembolik seçkinleri de kılcal damar hareketi gibi etkilemiş ve siyasetin meşruiyetini besleyen gazetelerin çerçeveleri değişmiştir. İktidar ve bilgi arasındaki karşılıklı ilişkinin sonucu olarak ortaya çıkan Kıbrıslı kimlik tanımlaması ile, Kıbrıslı Türk kimlik tanımdaki Türk ifadesi çıkarılmış, Türkiyeli göçmenler öteki, Rumlar ve Avrupa Birliği biz olarak tasarlanmış; bir hayat tarzı sembolleştirilmiştir. Çalışmanın başlıca amacı 'Kıbrıslı Türk' ve 'Kıbrıslı' kimlik kavramlarının nesnelleştirme sürecini KKTC gazeteleri üzerinde incelemek ve 'öznenin nasıl kurulduğunun tarihini yapmaktır'. Kendini gerçek yapma kudretine sahip olan bilginin bir güç formu olduğunu ve güçlü çıkar guruplarıyla ilişkili olduğunu hesaba katarak KKTC'nde 2009 ve 2013 genel seçim dönemlerinde yayınlanan parti ve haber gazetelerinin yorum şeması incelenmiş, ve günlük toplumsal gerçeklikte kimliğin inşası ve ötekilerin temsili araştırılmıştır. Çalışmaya siyasi elitlerin çerçevelediklerini çerçeveleyen üç gazetede nicel içerik çözümlemesi ile başlanmış; 11li çerçeveleme mekanizmasına göre tüm başlıklar ve gazete içeriği dökümlenmiştir. Sonrasında gazetelerin kullandığı çerçeve türü ve çerçeveleme etkisi araştırılarak gazetelerin neyi nasıl tanımladığı, nasıl bir dünya inşasına hizmet ettiği, iktidarı nasıl işlettiği, günlük pratiklerde kimlik ve ötekini nasıl kurduğu yorumlanmıştır. Araştırmanın sonunda parti gazetelerinin de, haber gazetesinin de ideolojik çerçeveler inşa ettiği ortaya çıkmıştır. Anahtar Kavramlar: kimlik, öteki, 'Kıbrıslı Türk', 'Kıbrıslı', çerçeve, çerçeve türü, çerçeveleme etkisi, KKTC gazeteleri
Özet (Çeviri)
Both individual identities an social identities are formed by the movement of exclusion and inclusion, passing through the other and socail memory. The daily practices of journalism, professional journalism ideologies, concrete historical conditions and the time of production design media content and this content participate the identity and world contruction by mediating social reality. The media, which is at the forefront of the institutions that operate the power in the dialectic of cultural changes and continuities, frames both identity and the other. In Thousands, different power structures and political choiceses developed and effeceted Turkish Republic of Nothern Cyprus(TRNC) especially Turkish Cypriot symbolic intellectual fostering legitimatcy of politics like capillory movement and are chanced frames. 'Cypriot' identity definition emerged as a result of the mutual relationship between power and knowledge This definition remove 'Turkish'expression and were design Turkish immigrants as other, Greeks and EU as us. The main purpose of the study is to examine the objectification process of the 'Turkish Cypriot' and 'Cypriot' identity concepts on TRNC newspapers and to 'make the history of how the subject is established'. We research the interpretation scheme of the party and news newspapers published in the 2009 and 2013 general election periods in the TRNC to explain identity construction and representation of other in daily social reality. Firsty the study started with quantitative content analysis in three newspapers that framed and look at jornalistic frames as politicians framing. All headlines and newspaper content were detected according to the 11 framing mechanism. Afterwards, the type of frame used by the newspapers and the framing effect were investigated. The work research,Turkish Cpriot newspapers' frame about definitions, the power operated by itselves, world construction framing, and how they establish the identity and other. At the end of the research, it was revealed that both party and news newspapers construct ideological frameworks. Key Concepts: identity, other, 'Turkish Cpriot', 'Cypriot', frame, frame type, framing effect, TRNC newspapers