İnanç bağlamında yedi harf-vahiy ilişkisi
The relation between seven letter-revelation in the context of faith
- Tez No: 775310
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamız giriş dahil olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kaynakları üzerinde durulurken ikinci bölümde dilin kökenine dair teoriler değerlendirilmiştir. Bu bölümde dilin kökenine dair iki temel yaklaşım ele alınmış ve bu teorileri savunan ilim adamlarının düşüncelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde vahyin mahiyeti üzerinde durulduktan sonra yedi harf meselesiyle ilişkisi ele alınıp incelenmiştir. Bu bağlamda yedi harf hadisinin tahlili, konuyla ilgili teoriler ve yedi harfe zemin hazırlayan etkenler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Kelam bilginlerinin görüşleri ve kelam ilminde yedi harf meselesiyle irtibatlı bazı meseleler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
My study consists of four parts, including the introduction part. While the subject, purpose, method, and sources of the study are emphasized in the introduction, the theories on the origin of language are evaluated in the second part. In this section, two basic approaches to the origin of language are discussed and the opinions of scholars who defend these theories are included. In the third chapter, after focusing on the nature of the revelation, its relationship with the issue of“seven letters (al-aḥruf al-sab'a)”is discussed. In this context, the analysis of the seven-letter hadith, the theories related to the subject, and the factors that prepare the ground for the seven letters are emphasized. In the last part, the views of Kalam scholars and some issues related to the issue of seven letters in the science of kalam are examined.