Meslek folkloru bağlamında Mersin'de balıkçılık
Fishing in Mersin in the context of occupational folklore
  1. Tez No: 433792
  2. Yazar: BERKANT ÖRKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
“Meslek Folkloru Bağlamında Mersin'de Balıkçılık”başlıklı bu tezde, Mersin sınırları içinde bulunan balıkçı topluluklarının halkbilimi ürünleri ele alınıp incelenmiştir. Çalışma, toplam yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; meslek folkloru ve balıkçı folkloru hakkında bilgiler verilmiş, dünyada ve Türkiye'de balıkçı folkloru hakkında yapılmış çalışmalar tanıtılmıştır. İkinci bölümde; Mersin ve balıkçılık üzerinde durulmuş, Mersin'in coğrafi ve tarihi özelliklerinin balıkçılığa etkisi hakkında bilgi ve izlenimlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Mersin balıkçılık mesleği ve balıkçılar hakkında bilgiler verilmiş, eski balıkçılar ve mesleki zorluklar hakkında izlenimler paylaşılmıştır. Dördüncü bölümde; Mersin balıkçılarının av araçları, avlanma yöntemleri ve avlak yerleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise; somut olmayan kültürel miras bağlamında ahşap ve tekne yapımcılığı incelenmiştir. Altıncı bölümde; Mersin'deki balıkçılık mesleği etrafında oluşan inanç ve uygulamalar detaylı bir biçimde değerlendirilmiştir. Son bölümde; ad folkloru, mesleki argo ve jargonlar, halk mutfağı, balıkçı festivali ve halk anlatıları gibi balıkçıların diğer halkbilimi ürünleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise; Mersin balıkçılarının mesleki kültür içinde oluşturdukları halkbilim ürünleri detaylı bir biçimde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which is named“Fishing in Mersin in the Context of Occupational Folklore”, fisheries folklore product in Mersin were examined in the context of occupational folklore. This study has been formed seven main sections. In first chapter, occupational folklore and fishing folklore were descibed, studies about concept of fishing folklore, the scope of this research branch, and its place within the researches history were given . In second chapter of the study, the knowledges about Mersin and fishing in Mersin were given as a area research.Fishermen who live in Mersin are introduced in the third chapter. The knowledges about fishing gear and fishing methods in Mersin are investigated in the context of fishing folklore in the fourth chapter. In the fifth chapter, wooden boat building in the Mersin region were examined in the context of intangible cultural heritage. In the sixt chapter, we investigated occupational believes and practices which were occured around the fishery.In final chapter of the study, other folklore products such as legends and memorates which are produced by fishermen were analyzed.Consequently, it has been tried to present how fishermen who have been lived Mersin produce their own folklore products.