Edirne ili güneş enerji potansiyelinin araştırılması ve örnek bir güneş enerji santrali analizi
Investigation of solar energy potential in edirne and an example analysis of solar power plant
  1. Tez No: 775371
  2. Yazar: MUSTAFA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF SABANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde dünyanın en büyük sorunlarından olan küresel ısınmanın etkilerini azaltmak, enerji ihtiyacımızı çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak, petrol, kömür ve doğalgaza olan bağımlılığı azaltmak için güneş enerjisinden en iyi şekilde faydalanmak gerekmektedir. Güneş enerjisinden doğru bir şekilde faydalanabilmek ve yatırımımızın karşılığını alabilmek adına kuracağımız güneş enerji santralinin aşamalarına iyi hâkim olmak gerekmektedir. Kuracağımız güneş enerji santralinde dikkat etmemiz gereken başlıca konular güneş paneli seçimi, santralin kurulacağı ilin güneş radyasyonu, santralin maliyet hesapları, amortisman süresi, kurulumun yapılacağı arazinin özellikleridir. Bu tez çalışmasında kısa tanımlarla güneş enerjisi, güneş enerjisinden elektrik üretirken ihtiyaç duyulan ekipmanlara değinilmiştir. Güneş enerjisi ile ilgili bilgilendirmelerden sonra Edirne ilinin güneş enerji potansiyeli ve Edirne ilinde kurulumunu yapacağımız güneş enerji santralinin detaylı bir analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is necessary to make the best use of solar energy in order to reduce the effects of global warming, which is one of the biggest problems in the world, to meet our energy needs from environmentally friendly renewable energy sources, and to reduce dependence on oil, coal and natural gas. It is necessary to have a good command of the stages of the solar power plant that we will establish in order to benefit from solar energy correctly and to get the return of our investment. Among the main issues that we need to pay attention to in the solar power plant we will establish, we need to pay attention to the main issues such as the legal legislation, the choice of solar panel, the solar radiation of the province where the plant will be established, the cost calculations of the plant, the amortization period, the characteristics of the land where the installation will be made. In this thesis study, solar energy and the equipment needed for generating electricity from solar energy are mentioned with short definitions. After informing about solar energy, a detailed analysis of the solar energy potential of Edirne and the solar power plant that we will install in Edirne were made.