Dispeptik hastalarda pankreas ekzokrin yetmezlik tanı ve tedavi yanıtının pankreas ekzokrin yetmezlik testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnosis of pancreatic exocrine failure and the therapy response with the pancreatic exocrine failure test in dyspeptic patients
  1. Tez No: 775372
  2. Yazar: AHMET SAİD DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Pankreas Ekzokrin Yetmezliği (PEY), pankreasın primer ya da sekonder sebeplerden dolayı besinlerin sindirimini sağlayan ekzokrin salgısındaki yetersizlik sonucu gelişen, sindirim fonksiyonlarındaki yetersizlik ve malabsorpsiyon ile karakterize klinik bir durumdur. Yeni bir tanı yöntemi olan Pankreas Ekzokrin Yetmezliği testi ile dispepsi ile başvuran hastalarda PEY tanısının konulması ve yine bu test ile tedavi yanıtının değerlendirilmesi araştırılmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamıza tanısal tetkiklerin yapılmasına rağmen tanı alamayan, PEY testi ile tanı alan 91 hasta ve 58 kontrol grubundan oluşmaktadır. Bu olguların tetkikleri ve PEY testi sonuçları, hastane otomasyon sistemi üzerinden geriye dönük dosya tarama usulüyle erişildi. PEY testi ile tanı ve tedavi yanıtı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AİM: Pancreas Exocrine Insufficiency (PEI) is clinical disorder that characterized by inappropriate digestion and absorption of the food due primary or secondary causes that damage or disrupt the pancreatic function. A new diagnostic tool has been developed for the PEI is used for this study to evaluate diagnose and observe treatment response of the patient who came to outpatient clinic for symptom of dyspepsia. METHODS: 91 PEI patient, 58 controls included in this study. Pancreas Exocrine Insufficiency Patient-Reported Outcome instrument has been used to diagnose PEI patients. Patients' files have been obtained from the hospital through hospital automation system. With the PEI test, diagnose and the response to treatment have been evaluated.