Bulaşık makinesi gri su ısısının parafin ve çelik sünger destekli ısı eşanjörü ile geri kazanımının araştırılması
Investigation of recovery of dishwasher greywater heat with paraffin and steel sponge supported heat exchanger
- Tez No: 775374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bulaşık makineleri evlerimizde işimizi kolaylaştıran ve su tüketimini azaltan ev aletlerindendir. Bulaşık makineleri haznelerindeki suyu ısıtarak hijyenik bir yıkama gerçekleştirir. Suyu ısıtmak için elektrik enerjisi kullanılır. Bulaşık makinesinin suyu ısıtmak için kullandığı enerji tüketimini azaltmak kullanımlarını daha cazip hale getirebilir. Bu çalışmada, bulaşık makinesinde enerji tasarrufu sağlamak amacıyla yıkama ve durulamalardan sonra deşarj edilen gri su ısıl enerjisini parafin ve çelik sünger destekli ısı eşanjörü kullanılarak besleme suyuna aktarılması deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler bulaşık makinesinin yüklü olmadığı durumda ve Ekonomik 50 °C, Hızlı 60 °C, Süper 70 °C programlarında gerçekleştirildi. Her bir program için çalışma süresi, sıcaklık değişimleri ve enerji tasarruf miktarı incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda bulaşık makinesine ısı eşanjörü bağlanmış vaziyette Ekonomik 50 °C için %3,8, Hızlı 60 °C için %5 ve Süper 70 °C için %6,5 enerji tasarrufu sağlandığı belirlenmiştir. Bulaşık makinesi ısı eşanjörü ile çalışması durumunda ortalama bir aile için yıllık enerji tasarruf miktarı Ekonomik 50 °C programında 7,14 kWh, Hızlı 60 °C programında 12,45 kWh ve Süper 70 °C programında 22,96 kWh olarak belirlenmiştir. Her bir program için yıllık CO2 salınımları grafik haline getirilmiş ve karşılaştırılmıştır. CO2 emisyonunun Ekonomik 50 °C programı için 3,96 kg CO2/yıl, Hızlı 60 °C programı için 6,9 kg CO2/yıl ve Süper 70 °C program için 12,74 kg CO2/yıl azaldığı belirlenmiştir. Bulaşık makinesinde parafin ve çelik sünger destekli ısı eşanjörünün kullanımı enerji tasarrufu sağlamış ve CO2 emisyonunu azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Dishwashers are household appliances that make our household chores easier and reduce water consumption. Dishwashers perform hygienic cleaning by heating the water in their chambers. Electric energy is used to heat the water. Reducing the energy consumption of dishwashers to heat water can make their use more attractive. In this study, to save energy in dishwashers, the transfer of thermal energy from the greywater discharged after washing and rinsing to the feed water was experimentally investigated using a heat exchanger with paraffin and steel sponge supported. The experiments were carried out with the dishwasher unloaded and with the programs Economic 50 °C, Fast 60 °C, Super 70 °C. For each program, the working time, temperature changes and the amount of energy savings were investigated and evaluated. As a result of the tests, it was determined that with the heat exchanger connected to the dishwasher, energy savings of 3.8% at Economic 50 °C, 5% at Fast 60 °C and 6.5% at Super 70. In the case of the dishwasher operating with a heat exchanger, the annual energy savings for an average family is 7.14 kWh in the Economic 50 °C program, 12.45 kWh in the Fast 60 °C program, and 22.96 kWh in the Super 70 °C program. Annual CO2 emissions for each program were graphed and compared. It was found that CO2 emissions decreased by 3.96 kg CO2/year for the Economic 50 °C program, 6.9 kg CO2/year for the Fast 60 °C program, and 12.74 kg CO2/year for the Super 70 °C program. The use of paraffin and a steel sponge supported heat exchanger in the dishwasher saved energy and reduced CO2 emissions.