Effect of alloying elements and heat treatment on fatigue crack growth behavior of Fe-Ni-based superalloys
Alaşım elementleri ve ısıl işlemin Fe-Ni esaslı süperalaşımların yorulma çatlağı ilerlemesi tavrı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 775418
  2. Yazar: SEHER TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, DR. CANER BATIGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fe-Ni esaslı süperalaşımlar oda sıcaklığında ve yüksek sıcaklık değerlerinde mukavemeti, tokluğu ve korozyon direnci yüksek malzemeler olarak tanımlanırlar. Bu süperalaşımlar tokluğun ve sünekliğin önemli olduğu havacılık, gaz tübini ve sanayide bulunan birçok parçada yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Fe-Ni esaslı süper alaşımların mekanik özellikleri direkt olarak yapısında bulunan alaşım elementlerinin yanı üretim yöntemine ve ısıl işleme bağlıdır. Bu çalışmada 3 farklı kompozisyona sahip Fe-Ni esaslı süperalaşımda ısıl işlem sonrası alaşım elementlerinin karakterizasyon ve yorulma çatlağı ilerlemesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, farklı kimyasal kompozisyona ve üretim yöntemine sahip Fe-Ni esaslı süperalaşımların aynı ısıl işlem parametresine farklı cevaplar verdiği görülmüştür. Buna ek olarak, ısıl işlem sonrası γ' oluşumu ve karbürlerin mekanik özellikler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fe-Ni-based superalloys are characterized by high strength, toughness, and corrosion resistance materials at room and elevated temperature applications. They are generally used in many parts requiring high toughness and ductility, such as aerospace, industrial gas turbine, and industrial components. The mechanical properties of Fe-Ni-based superalloys depend on three main effects. These alloying elements are added to the structure, working processes, and heat treatment. This study investigates the effect of alloying elements after heat treatment on the characterization and fatigue crack growth behavior of three Fe-Ni-based superalloys with different compositions. The results show that Fe-Ni-based superalloys with different chemical compositions and production routines give different heat treatment mechanisms respond to the same heat treatment parameters. Also, the effect of γ' formation and carbide precipitation are discussed on the mechanical properties of different Fe-Ni-based superalloys with heat treatment.