Gagauz halk edebiyatına yansıyan maddi kültür unsurları ve sosyo-kültürel açıdan değerlendirilmesi
Material culture elements reflected in Gagauz folk literature and their evaluation in terms of socio-cultural
- Tez No: 775435
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1079
Özet
Bu çalışmada, Balkan Türk kültürünün bir parçası olan Gagauz Türklerinin halk edebiyatına yansıyan maddi kültür unsurları E. McClung Fleming'in metodundan yola çıkılarak incelenmiştir. Çalışmada, Valentin Moşkov'dan günümüze kadar, farklı dönemlerde derlenen sözlü kültürü derleme çalışmalarından faydalanılmıştır. Çalışma“Giriş”bölümüyle başlamaktadır. Çalışmanın inceleme bölümünde, maddi kültür unsurları sınıflandırılmıştır ve unsurların tarihi arka planı, materyali, yapısı, deseni ve işlevi ele alınmıştır. Bu inceleme sırasında 19. yüzyıldan günümüze kadarki yazılı kaynaklardan faydalanılmıştır ve Gagauzya'nın Komrat, Çadır ve Valkaneş bölgelerine, bu bölgelerdeki köylere, etnografya müzelerine gidilerek sözlü kaynaklardan bilgi toplanmıştır. Ayrıca, dilleri ve kültürleri tehlike altında olan Gagauzların bu maddi kültür unsurları fotoğraflanarak da kayıt altına alınmıştır. Sonuç bölümünde, Gagauz maddi kültürüne dair tespitlere ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Türkiye'deki maddi kültür araştırmaları arasında Gagauz maddi kültür unsurlarını metodolojik yaklaşımla değerlendiren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the material cultural elements of the Gagauz Turks, who are a part of the Balkan Turkish culture, reflected in the folk literature were examined based on E. McClung Fleming's method. In the study, oral culture compilation studies compiled in different periods from Valentin Moshkov to the present day were used. The study begins with the“Introduction”section. In the examination part of the study, the material culture elements are classified and the historical background, material, structure, adornment and function of the elements are discussed. In the course of this examination, written sources from the 19th century to the present were used and information was collected from oral sources by visiting Gagauzia's Comrat, Cadir and Valkanes regions, villages in these regions, and ethnography museums. Besides, these material cultural elements of the Gagauz people, whose language and culture are in danger, were photographed and recorded. In the conclusion part, determinations and evaluations about Gagauz material culture are given. It is the first study to evaluate Gagauz material cultural elements with a methodological approach among material culture studies in Turkey.