Dynamic energy price determination for blockchain based smart microgrids with renewable sources
Yenilenebilir kaynaklar içeren akıllı mikro şebekeler için blok zincir tabanlı dinamik enerji fiyat belirlenmesi
- Tez No: 775461
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanmasından bu yana, enerji fiyatları basit geleneksel yöntemlerle belirlenmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte, enerji kaynaklarının çeşitliliği artmış ve akıllı şebeke konseptleri uygulanmaya başlanmıştır. Teknolojideki gelişmeler nedeniyle, enerji fiyatlandırması daha karmaşık hale gelerek, daha güvenli ve müdahalesiz yöntemlere olan ihtiyaç artmıştır. Bu tezde, yenilenebilir kaynakların entegrasyonunda blokzincir tabanlı akıllı mikro şebekeler için dinamik bir enerji fiyat platformu önerilmiştir. Blokzincir işleminde herhangi bir kullanıcının veya sorumlunun (hostun) müdahalesine izin verilmediği için güvenilirlik çok yüksektir. Mikro şebekedeki çeşitli kaynakların gerçek zamanlı enerji üretimi ve tüketim oranları değerlendirilerek, eş zamanlı olarak dinamik bir fiyat belirlenmiştir. Geliştirilen strateji, güneş enerjisi santralleri ve rüzgâr çiftlikleri gibi yenilenebilir kaynakları içeren bir mikro şebeke için farklı senaryolar kullanılarak test edilmiştir. Senaryolarda hem arz hem de talep tarafı yönetimi için çeşitli koşullar dikkate alınmıştır. Önerilen dinamik fiyatlandırma elektrik enerjisinde blokzincir kullanımı açıklanmaktadır. Blokzincir bağlantısı ve iletişimi için, enerji sayaçları için akıllı ölçüm dikkate alınarak, bağlantı ve iletişimin Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT) ile yapılmaktadır. Sonuç olarak, tezde yapılan çalışma ile, yeni, kendi kendini kontrol eden ve güvenli bir enerji fiyatlandırma planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the use of electrical energy at beginning, energy prices have been specified by simple traditional methods. With the use of renewable energy sources widely, the variety of energy sources has increased, and smart grid concepts have started to be implemented. Due to developments in technology, energy pricing is becoming more complex, and more secure methods without intervention are needed. In this thesis, a dynamic energy price platform for blockchain based smart microgrids with integrated renewable sources is proposed. Since intervention of any user or a host is not allowed in blockchain process, the reliability is very high. Real-time energy production of various sources in the microgrid and consumption rates are evaluated, and a dynamic price is determined simultaneously. The developed strategy is tested using different scenarios for a microgrid involving renewable sources such as solar power stations and wind farms. In the scenarios, several conditions were considered for both supply and demand side management. Use of the dynamic pricing strategy with the blockchain is explained. For blockchain connection and communication, smart metering is considered for energy meters and the connection and communication is done by Internet of Things (IOT). As a result, a novel, self- controlling and secure energy pricing scheme is generated.