Effects of copper electroplating parameters on microstructure and mechanical properties of Al-Cu brazed joints
Bakır elektrokaplama parametrelerinin sert lehimlenmiş Al-Cu eklemlerinin mikroyapısı ve mekanik özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 775471
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bakır sülfat ve bakır pirofosfat solüsyonları kullanılarak alüminyum üzerine yaklaşık 25, 50 ve 75 micron kalınlığında bakır kaplanmıştır. Ayrıca elektrokaplama prosesi esnasında 20, 40 ve 60 mA/cm2 akım yoğunluğu uygulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde yüzeyine bakır kaplanmış alüminyum parçalar 570 ℃'de 15 dakika süre ile fırın içerisinde sert lehimlenmiştir. Bağlantılara çekme testi yapılmıştır ve 75 micron bakır kalınlığına ve 60mA/cm2 akım yoğunluğuna sahip parça en yüksek mukavvemete sahip çıkmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde en yüksek kayma mukavemeti değerine sahip olan numunenin kaplama parametreleri ikinci bölümde de kullanılmıştır. 560℃, 570℃ and 580℃ sert lehimleme sıcaklıkları ve 5 ile 15 dakika bekleme süresi kullanılmıştır. Kayma mukavemeti değerinin sert lehimleme ve sıcaklığının değişiminden etkilendiği görülmüştür. En yüksek kayma mukavemeti 580 ℃' de 15 dakika boyunca lehimlenen numune için 3302 N olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Almost 25, 50 and 75 microns of copper were deposited on aluminum alloys by using copper sulfate and copper pyrophosphate baths. And also, 20, 40 and 60 mA/cm2 current density were applied during electroplating process. After electroplating process, copper deposited aluminum pieces were brazed at 570℃ for 15 minutes by using furnace brazing in the first part of study. Shear test were applied to samples and strength of the joint which was brazed with sample that had 75 microns thickness coated at 60 mA/cm2 current density was measured higher than the others. Electroplating parameters of the highest shear strength sample in the first part were used in the second part. 560℃, 570℃ and 580℃ were used as brazing temperature and brazing process was performed for 5 and 15 minutes. It was observed that shear strength of joint was affected from changing brazing temperature and time and the highest shear strength was measured as 3302 N. This sample was brazed at 580℃ for 15 minutes.