Elektrokimyasal ve PVD ile kaplanmış zamak 5 alaşımının; karakterizasyonu ve korozyon dayanımının incelenmesi
Investigation of characterization and corrosion resistance of electrochemical and PVD coated zamak 5 alloy
  1. Tez No: 954892
  2. Yazar: SENANUR KILIÇ YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR ZAFER HOŞGÜN, PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR ÖTEYAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çinko esaslı bir döküm alaşımı olan Zamak 5, mekanik dayanım, korozyon direnci ve estetik görünüm gibi özellikleri nedeniyle çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak üretim süreçleri ve kullanım koşulları, bu alaşımda bazı yüzey ve kaplama problemlerine yol açabilmektedir. Zamak 5'te karşılaşılan başlıca kaplama sorunları arasında yüzey pürüzlülüğü, gözeneklilik, kaplama yapışmasının yetersizliği, kaplama altı korozyon ilerlemesi ve termal genleşme farklarına bağlı çatlamalar yer almaktadır. Bu çalışmada, söz konusu kaplama problemlerinin çözümüne yönelik olarak bakır-nikel-krom kaplama ve fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemleri uygulanmıştır. Bakır-nikel-krom kaplama yöntemiyle, kaplama malzemeleri ve işlem parametrelerinin Zamak 5 yüzeyinin mikroyapısı, pürüzlülüğü ve korozyon direnci üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. PVD kaplama çalışmalarında ise ön ısıtma ve kaplama sıcaklığı gibi parametrelerin yüzey performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kimyasal kaplama işlemleri sonucunda, son katmanı krom olan numunelerin yüzey özellikleri bakımından en iyi performansı gösterdiği tespit edilmiştir. PVD yöntemiyle yapılan uygulamalarda ise, 70 °C sıcaklıkta gerçekleştirilen kaplamanın diğer sıcaklıklara kıyasla daha yüksek yüzey kalitesi ve homojen bir kaplama yapısı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zamak 5, a zinc-based die-casting alloy, is widely used in various industries due to its mechanical strength, corrosion resistance, and aesthetic appearance. However, production processes and service conditions can lead to several surface and coating- related issues. Common coating problems observed in Zamak 5 include surface roughness, porosity, poor adhesion of the coating layer, corrosion propagation beneath the coating, and cracking due to differences in thermal expansion between the coating and the substrate. In this study, copper-nickel-chromium electroplating and physical vapor deposition (PVD) methods were applied to improve the surface quality of Zamak 5. The effects of coating materials and process parameters on the microstructure, surface roughness, and corrosion resistance of Zamak 5 were evaluated through copper-nickel- chromium electroplating. In the PVD coating studies, the influence of process parameters such as preheating and coating temperature on surface performance was investigated. As a result of the chemical coating processes, samples with chromium as the top layer exhibited the best surface properties. Among the PVD applications, coatings performed at 70 °C provided superior surface quality and a more homogeneous coating structure compared to other temperature conditions.