Filistin grafik sanatında analitik bir çalışma : Sanatçı Mustafa Al-Hallaj'ın eserleri
Palestinian graphic art: An analytical study the works of an artist Mustafa Al-Hallaj
  1. Tez No: 775502
  2. Yazar: ALİ ALABADLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Filistin sanatının bir örneği ve Filistin grafik sanatının öncülerinden biri olan sanatçı Mustafa Al-Hallaj üzerine bir inceleme çerçevesinde hazırlanmıştır. Sanatçı Al-Hallaj'ın, Filistin davasıyla ilgili olaylardan ne kadar etkilendiğini gösteren grafik çalışmalarından yapılan seçkinin analitik bir incelemesinden oluşmaktadır. Bu inceleme, tehcir ve iltica hayatı yaşayan bir sanatçı olarak hayat yolculuğu sırasında oluşturduğu sanat vizyonuna göre yapılmıştır. Bu nedenle bu çalışma, 1948 Nekbe'sinden önce Filistin sanatının durumuyla başlamış, daha sonra 1948 Nekbe'sinden sonraki Filistin sanatı ve ardından 1948'de işgal edilen topraklardaki Filistin sanatına değinmiştir. Bu kapsamda, belirtilen tarihi dönemlerdeki Filistin sanatının öncülerinden bazılarının eserleri sunulmuştur. Birçok sanatçı aynı zamanda Filistin afişinin öncüleri konumunda olup, eserleri Filistin gerçeğini yansıtmaktadır. Araştırma daha sonra kısaca grafik sanatının tanımından, oluşum ve gelişim aşamalarından bahsetmiştir. Bunun yanında, genel olarak Arap grafik sanatı, özelde ise Filistin grafik sanatına değinmiş ve Filistin grafik sanatının geçirdiği aşamaları açıklamıştır. Bu aşamaların çoğunda Filistin grafik sanatı, çoğunlukla Filistin gerçeğine uygun ve Filistin davasının hizmetinde kullanılan posterler şeklinde ortaya çıkmıştır. Araştırma, Filistinli grafik sanatçısı Mustafa Al-Hallaj'ın yetişmesi, yaşam evreleri, sanat üslubu, sergileri, kazandığı ödüller, en önemli grafik çalışmalarının tanıtılması ve bazı eserlerinin değerlendirilmesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study came within the framework of a study of a Palestinian artistic model and a pioneer of Palestinian graphic art, the artist Mustafa Al-Hallaj, through an analytical study of a selection of his graphic works, which shows the extent to which the artist Al-Hallaj was affected by the events of his Palestinian cause, according to his artistic vision formed during the journey of his life as a living artist. The life of displacement and asylum, so this study began by talking about the reality of Palestinian art before Nikiya in 1948, then talking about Palestinian art after the Nakba in 1948, then touching on Palestinian art in the occupied territories in 1948. This was done by presenting examples of some pioneers of Palestinian art in those historical eras with Giving artistic models to some of their works, since many of them are also pioneers of the Palestinian poster, and their works reflected the Palestinian reality between the Nakba and displacement. Palestinian graphic art has passed through, most of which appeared in the form of posters, in line with the Palestinian reality and in service of the judiciary Then the study ends with introducing the Palestinian graphic artist Mustafa Al-Hallaj in terms of his upbringing, stages of his life, artistic style, art exhibitions, awards he received, and his most prominent graphic works, leading to an analytical study of a selection of his graphic works.