Investigation of vibration based fault detection methods for spindle bearings
Spindle rulmanları için titreşim tabanlı hata tespit yöntemlerinin araştırılması
- Tez No: 775501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İş milleri CNC tezgahlarının en önemli kısımlarından biridir ve durumları endüstri için kritiktir. Bu tezde rulman arızalarının iş milleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bununla birlikte, çalışma koşullarına toplanmış titreşim verisi kullanılarak iş millerinin durumunun belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Kapsamlı bir kaynak araştırmasının ardından, arızaların etkisini de içeren bir rulman modeli oluşturulmuştur. Ardından bir iş milinin sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur ve bu modelde rulman modelinin çıktıları da kullanılmıştır. Rulman arızalarının iş milinin frekans davranış fonksiyonu ve kesici uç noktası frekans davranış fonksiyonu üzerine etkileri gözlemlenmiştir. Sonuçlar bakım öncesi ve sonrası yapılan deneylerle karşılaştırılmıştır. Bunların yanında, beş farklı iş milinden çalışma koşullarında toplanan titreşim verisi kullanılarak rulman hatalarının ve diğer sık karşılaşılan mil hatalarının belirlenmesi için ayrıntılı bir analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spindles are hearth of the CNC lathes and condition of them are critical for the industry. In this thesis, effects of bearing defect on spindles are investigated and condition of spindles are determined using vibration data collected at working conditions. After a comprehensive literature survey, a bearing model including effects of defects is constructed. Afterwards, a finite element model of a spindle is created, and outputs of the bearing model are used as inputs for the FEM. Using the model, effects of bearing defects on point FRF of spindle and tool point FRF are observed. Results are compared with the experiment done on a spindle before and after maintenance. In addition, vibration data measured from five different spindles at different working conditions are analyzed in detail for detecting bearing defects alongside with the common shaft faults.