COVİD-19 pnömonisinde mortalite tahmini ve prognostik belirteç olarak; IL-6
IL-6 as a predictor of mortality and prognostic marker in COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 775542
  2. Yazar: MELİKE BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFİDAN ARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş-Amaç: COVİD -19, Çin'de ortaya çıkmış ve pandemiye yol açmıştır. Mortalite ve morbiditelere yol açması ve etkili tedavisinin bulunamamış olması nedeniyle önemini devam ettiren COVİD-19 'un şiddetini erken belirlemek mortaliteyi önlemek için önlem almamıza katkıda bulunabilir. Bu nedenle hastanemizde izlediğimiz COVİD-19 olgularının öncelikle sitokin fırtınasının bir göstergesi olan IL-6 düzeyleri yanında diğer laboratuvar özelliklerinin mortalite ve prognoz üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel, tek merkezli olarak dizayn edildi. Haziran 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında hastanemize yatırılan, randomize seçilen SARS-CoV-2 RT-PCR pozitif olan 202 hastanın verileri tarandı. Hastaların demografik özellikleri, klinik durumları, laboratuvar sonuçları, yatış süreleri, varsa invaziv mekanik ventilasyon (İMV), yoğun bakım ünitesi (YBÜ) veya mortalite durumları kaydedildi. Bulgular: Mortalite oranımız %17.8 idi. Erkek cinsiyet veya interstisyel akciğer hastalığına sahip olmak mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı bulundu. IL-6, fibrinojen, SpO2 düzeyleri; mortalite, YBÜ'ne gidiş, İMV gereksinimi açısından prediktif ortak parametrelerdi.
Özet (Çeviri)
Background: COVID -19 emerged in China and caused a pandemic. It continues to be important because it causes mortality and effective treatment has not been found. Early detection of the severity of COVID-19 may contribute to prevent mortality. For this reason, we aimed to examine the effects of IL-6 levels, which is an indicator of cytokine storm, as well as other laboratory characteristics on mortality and prognosis of the hospitalized COVID-19 patients. Methods: Our study was designed as a retrospective, cross-sectional, single center study. The data of 202 randomly selected patients with SARS-CoV-2 RT-PCR positive which are hospitalized between June 2020 and May 2021 were scanned. Demographic characteristics, clinical statuses, laboratory results, length of stay, invasive mechanical ventilation (IMV), intensive care unit (ICU) or mortality status of the patients were recorded. Results: Our mortality rate was 17.8%. Male gender or having interstitial lung disease was found to be statistically significant in terms of mortality. IL-6, fibrinogen, SpO2 levels were common predictive parameters for mortality, ICU admission, and IMV requirement.