COVİD-19 enfeksiyonu geçiren interstisyel akciğer hastalarında mortalite ve ilişkili faktörler
Mortality and related factors in interstitial lung disease patients with COVID-19 infection
  1. Tez No: 775541
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YELDA NİKSARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: İnterstisyel akciğer hastalıkları (İAH); benzer klinik, radyolojik ve fizyolojik ortak özelliklerin birlikte sınıflandırıldığı heterojen bir grup hastalıktır. Hastalık grubunun hem etyolojisinde hem de akut alevlenme dönemlerinde etken olabilen COVİD-19 gibi viral enfeksiyonlar, kötü prognoz ve mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızda COVİD-19 geçiren İAH tanılı hastalarda mortalite ve mortaliteyle ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif kesitsel olarak dizayn edilmiştir. Hastanemize 1 Mart 2020-30 Nisan 2022 tarihleri arasında başvurmuş, COVİD-19 geçiren İAH tanılı 144 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, primer tanı-tedavileri, laboratuvar ve radyolojik bulguları, solunum fonksiyon özellikleri ve mortalite durumları incelenmiştir. Bulgular: 144 hastanın yaş ortalaması 56,8±12,6 (30-90) yıl ve 79'u (%54,9) kadın, 65'i (%45,1) erkektir. İAH tanıları içinde 57'si (%39,6) sarkoidoz, 30'u (%20,8) hipersensitivite pnömonisi (HP), 20'si (%13,9) idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), 14'ü (%9,7) bağ doku hastalığı ilişkili İAH (BDH-İAH), 11'i (%7,6) sınıflanmamış tip İAH ve 12'si (%8,3) diğer tanılara sahip hastalardır. Tüm hastaların mortalite oranı %16 iken İPF'lilerde %35, HP'lilerde %30, BDH-İAH'da %14,3 ve sarkoidozlularda %1,8 saptanmıştır. Hastaların 97'sinin (%67,4) eşlik eden komorbiditesi olup bu durum artmış mortalite ile ilişkili bulunmuştur (p=0,029). Hipertansiyonu veya kardiyak hastalığı olanlarda mortalite riskinin üç kat arttığı saptanmıştır. Erkek veya 65 yaş üstü hastaların mortalite riski artmıştır (sırasıyla p=0,01, p=0,023). Düşük %FEV1, %FVC, %DLCO ve 6DYT değerleri artmış mortalite riski ile ilişkilidir (sırasıyla p=0,043, p=0,007, p=0,010, p=0,006).
Özet (Çeviri)
Aim: Interstitial lung diseases (ILD) are a heterogeneous group of diseases in which similar clinical, radiological and physiological common features are classified together. Viral infections such as COVID-19, which can be a factor in both the etiology and acute exacerbation periods of the disease group, are associated with poor prognosis and mortality. In our study, it was aimed to investigate mortality and risk factors associated with mortality in COVID-19 patients with ILD. Materials and Methods: The design of the current study was retrospective and cross-sectional. The sample of the study consisted of 144 COVID-19 patients with ILD who applied to our hospital between March 1, 2020, and April 30, 2022. Demographic characteristics, primary diagnosis and treatments, laboratory and radiological findings, pulmonary function tests, and mortality status of the patients were recorded. Findings: The mean age of 144 patients was 56.8±12.6 (30-90) years and 79 of the patients (54.9%) were female and 65 of them (45.1%) were male. Among the diagnoses of ILD, there were 57 (39.6%) sarcoidosis, 30(20.8%) hypersensitivity pneumonia (HP), 20 (13.9%) idiopathic pulmonary fibrosis (IPF), 14 (9.7%) ILD associated with connective tissue disease (CTD-ILD), 11 (7.6%) unclassified type ILD and 12 (8.3%) other diagnoses patients. While the mortality rate of whole patients was 16%, the mortality rate was 35% for the patients with IPF, 30% for the patients with HP, 14.3% for the patients with CTD-ILD, and 1.8% for the patients with sarcoidosis. Ninety-seven of the patients (67.4%) have accompanying comorbidity and this situation was associated with increased mortality (p=0,029). It was found that the risk of mortality in those with hypertension or cardiac disease increased by three times. The mortality risk was increased in male gender or age ≥65 years-old (respectively p=0,010, p=0,023). Low %FEV1, %FVC, %DLCO, and 6MWT values correlated with increased risk of mortality (respectively p=0,043, p=0,007, p=0,010, p=0,006).