Mikroakışkan tabaka aracılığıyla kortizol hormonu düzeyinin belirlenmesine yönelik giyilebilir cihaz üzerine çalışmalar
Studies on a wearable device for determining cortisol hormone level through microfluidic layer
- Tez No: 775548
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kortizol hormonu vücudun stres hormonu olarak bilinmektedir ve metabolizmayı düzenleme, inflamatuar yanıt ve bağışıklık sistemine destek gibi görevleri vardır. Ayrıca kortizol sinir, bağışıklık, kardiyovasküler, solunum, üreme ve kas-iskelet sistemlerini etkileyebilir. Normal kortizol seviyeleri terde 8 ila 142 ng/ml arasında değişmektedir. Kadınlarda 200 ng/ml erkeklerde ise 500 ng/ml kortizol seviyesi stres durumunu ifade etmektedir. Tez kapsamında mikroakışkan tabaka aracılığıyla ter örnekleri toplanarak, oluşturulmuş renk reaktifi ile birleştirilerek kortizol hormonunun kolorimetrik analizi gerçekleştirilmiş ve mikroakışkanın ESP 32 modülü aracılığı ile alınan fotoğrafı üzerinden RGB kanal yoğunluğu değerlerine bağlı olarak etiketleme yöntemi ile kantitatif analizi sağlanmıştır. Bu çalışmada amacımız belirli hastalık tanılarında önemli rolü olan kortizol hormonunun düzey tespitini giyilebilir teknolojinin sağladığı avantajlardan yararlanarak sağlamaktır. Oluşturulan sistem ile gün içerisinde kullanıcının giyeceği cihazdan alınacak kortizol düzeyi ölçümlerinin bilgisayar aracılığı ile görüntülenmesi ve kaydedilerek kortizol hormonundaki olası değişikliklerin takibini kolaylaştırması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The hormone cortisol is known as the body's stress hormone and has functions such as regulating metabolism, inflammatory response and supporting the immune system. In addition, cortisol can affect the nerves, immune, cardiovascular, respiratory, reproductive and musculoskeletal systems. Normal cortisol levels range from 8 to 142 ng/ml in sweat. Cortisol level of 200 ng/ml in women and 500 ng/ml in men indicates stress. Within the scope of the thesis, the colorimetric analysis of the cortisol hormone was performed by collecting sweat samples through the microfluidic layer, combining them with the created color reagent, and quantitative analysis of the microfluidic was provided by labeling method depending on the RGB channel density values on the photograph taken by the ESP 32 module. In this study, our aim is to determine the level of the hormone cortisol, which has an important role in the diagnosis of certain diseases, by taking advantage of the advantages of wearable technology. With the system created, it is aimed to monitor and record the cortisol level measurements to be taken from the device that the user will wear during the day, via a computer, to facilitate the follow-up of possible changes in the cortisol hormone.