Development of microemulsion alginate-based hydrogel formulation containing rose hip by using microfluidics technique
Mikroakışkan tekniği kullanılarak kuşburnu içeren mikroemülsiyon aljinat-bazlı hidrojel formülasyonunun geliştirilmesi
- Tez No: 681989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde doğal içerikli, ciltle uyumlu, toksik olmayan, sentetik türevli olmayan kozmetik ürünler büyük talep görmektedir. Ayrıca biyoçeşitliliğin korunmasına ve daha sürdürülebilir kaynak kullanımına katkı sağlamayı garanti eden ürünler tercih edilmektedir. Bu nedenle bu çalışma, doğal kuşburnu, saf hindistancevizi yağı ve karite yağı içeren bir mikroemülsiyon formülasyonu geliştirmek ve bunları bir T-bağlantılı mikroakışkan tekniği ile üretilen aljinat bazlı hidrojel içine dahil etmek için tasarlanmıştır. Bu sayede faydalı doğal içeriklerde bulunan C vitamini, yağ asitleri ve fosfolipitlerin etkin miktarda hidrojel yoluyla kademeli olarak cilde bozulmadan nüfuz etmesi için tasarlanmıştır. Formülde yüksek C vitamini içeriği ile bilinen kuşburnu ve zengin içeriğe sahip, yapısı gereği cilt ile uyumlu ve yenilebilir doğal yağlar tercih edilmiştir. Formülde kullanılan kuşburnu ile bir çalışma yapılmış ve en verimli kuşburnu özüne karar vermek için ince tabaka kromatografisi (TLC) kullanılarak C vitamini içeriği araştırılmıştır. Kuşburnu, saf hindistan cevizi yağı, karite yağı ve lesitin içeren formül, prob-sonikatör kullanılarak geliştirilmiş ve nano boyutlu partiküllerde elde edilen formül, dinamik ışık saçılımı (DLS) kullanılarak karakterize edilmiştir. T-bağlantı mikroakışkan tekniği kullanılarak üretilen tekil dağılımlı aljinat mikrokabarcıkları ile birleştirilmiş kuşburnu formülü ile hazırlanan hidrojel yapısı, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Ayrıca hazırlanan hidrojelin cildin nem ve yağ içeriği üzerindeki etkinliğini incelemek için gönüllü ile uygulama çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays cosmetic products that contain natural ingredients, compatible with the skin, non-toxic, not synthetically derived are in great demand. In addition, it is preferred the products that guarantee contribute to biodiversity preservation and more sustainable sourcing. This study was therefore designed to develop a microemulsion formulation containing natural rose hip, virgin coconut oil, and shea butter and incorporate them into the alginate-based hydrogel produced by a T-junction microfluidic technique. Thereby, it was designed to penetrate gradually an efficient amount of vitamin C, fatty acids, and phospholipids that were included in the beneficial natural ingredients to the skin via hydrogel without degradation. In the formula, rose hip, known for its high vitamin C content and natural oils which are rich content, compatible with the skin due to their structure and edible were preferred. A study was conducted with the rose hip used in the formula and the vitamin C content was investigated by using the thin layer chromatography (TLC) to decide the most efficient rosehip extract. The formula containing rose hip, virgin coconut oil, shea butter, and lecithin was developed by using the probe-sonicator and the formula obtained in nano-sized particles was characterized by utilizing the dynamic light scattering (DLS). The hydrogel structure prepared by the rosehip formula incorporated with monodispersed alginate microbubbles produced by utilizing the T-junction microfluidic technique was characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM). In addition, application studies with a volunteer were conducted to examine the efficiency of the prepared hydrogel on the moisture and oil content of the skin.