Parkinson hastalarında kuvvet ve stabilite antrenman programının postüral kontrol ve kognitif fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of the strength and stability training program on postural control and cognitive functions in patients with Parkinson's disease
- Tez No: 775669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR, PROF. HAKAN LEVENT GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı kuvvet ve kuvvet-stabilite egzersiz programının Parkinson hastalarında postüral kontrol ve kognitif fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmamızda 30 parkinson hastası, kuvvet (n=10, 61.90±7.89yıl), kuvvet-stabilite (n=10, 64.60±6.97yıl) ve kontrol (n=10, 65.70±11.24yıl) grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Katılımcılara egzersiz öncesi ve sonrası parkinson Modifiye Hoehn-Yahr Evreleme testi, Mini Mental test, Berg Denge Ölçeği, Kuvvet testi ve Reaksiyon testi uygulanmıştır. Grupların Berg Denge Ölçeği, Mini Mental Testlerinin ön-test ve son-test karşılaştırılmasında kuvvet ve kuvvet-stabilite gruplarında farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Her üç grubun uygulanan Reaksiyon testi ön test son test sonuçları ile değişim fark skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of strength and strength-stability exercise program on postural control and cognitive functions in Parkinson's disease patients. In our study, 30 Parkinson's disease patients were divided into three groups as strength (n=10, 61.90±7.89years), strength-stability (n=10, 64.60±6.97years) and control (n=10, 65.70±11.24years) groups. Parkinson's Modified Hoehn-Yahr Staging test, Mini Mental test, Berg Balance Scale, Strength test and Reaction test were applied to the participants before and after exercise. In the pre-test and post-test comparison of the Berg Balance Scale and Mini Mental Tests, a difference was found in the strength and strength-stability groups (p0.05). There was no statistically significant difference between the reaction test pre-test post-test results and difference scores of all three groups (p>0.05).