Mermer tozu ve çimento katkılı kil zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the engineering properties of soil improved with marble powder
  1. Tez No: 775689
  2. Yazar: HAYRİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, geleneksel katkılara alternatif malzeme olan mermer tozu ve çimentonun zemin iyileştirmede kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, doğal kil zemin numunesine ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 oranında mermer tozu ilave edilerek optimum su içeriğinde hazırlanan numunelerin 1, 7, 14 ve 21 günlük kür süreleri için dayanımları ve zamana bağlı oturma davranışları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak optimum mermer tozu oranı belirlenmiştir. Doğal kil zemin optimum mermer tozu karışımına %3, %6, %9 ve %12 oranında çimento ilave edilerek yeni numuneler oluşturulmuştur. Numunelerin 1, 7, 14 ve 21 günlük kür süreleri için dayanım ve oturma davranışları tekrar incelenmiştir. Sadece mermer tozu ve mermer tozu ile çimento katkılı doğal kil zeminin serbest basınç dayanımlarında kayda değer bir artış ve zamana bağlı oturma değerlerinde kayda değer bir azalış görülmüştür. Sonuç olarak, mermer tozu ve çimentonun zemin iyileştirmede kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of marble dust and cement, which is a waste and non-harmful material, in soil improvement, instead of traditional additives, has been investigated. For this purpose, the strength and time-dependent settling behavior of the samples prepared at optimum water content by adding 5%, 10%, 15% and 20% by weight of marble powder to the natural clay soil sample for 1, 7, 14 and 21 days of curing times have been examined. Based on the results obtained, the optimum marble dust ratio has been determined. New samples have been created by adding 3%, 6%, 9% and 12% cement to the natural clay ground optimum marble powder mixture. The strength and settling behaviors of the samples have been re-examined for 1, 7, 14 and 21 days of curing times. Only marble dust, marble dust and cement-added natural clay soil showed a significant increase in unconfined compressive strength and a significant decrease in time-dependent settling values. As a result, the usability of marble dust and cement in soil improvement has been determined.