Teknoloji bağımlılığı ve aile içi iletişim ilişkisi üzerine teorik ve uygulamalı bir çalışma
A theoretical and practical study on the relationship of technology addiction and family communication
- Tez No: 775690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İletişim Bilimleri, Healthcare Management, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknoloji bağımlılığı günümüz toplumları açısından oldukça önemli bir sorun haline gelmiştir. Bireylerin teknolojiye bağımlı hale gelmeleri bireysel ve toplumsal düzeyde olumsuz sonuçlara sebebiyet vermektedir. Teknoloji bağımlılığının özellikle aile yapısında bozulmalara yol açtığı bilinmektedir. Buna karşılık aile içi iletişim sorunlarının ise bireylerin teknoloji kullanımını etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışma teknoloji bağımlılığı ile aile içi iletişim arasında ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya dahil edilen anket sayısı 436'dır. Araştırmaya ait veriler frekans analizi, t testi, tek yönlü anova, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre; teknoloji bağımlılığı ve aile içi iletişime ait boyutlarla demografik özellikler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, teknoloji bağımlılığı ile aile içi iletişim arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda zayıf ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, demografik özelliklerden günlük internet kullanımı ve aile içi iletişim boyutlarından uyum yöneliminin teknoloji bağımlılığını anlamlı şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Son olarak araştırmaya ait bulgular tartışılmış ve konu ile ilgili araştırmacılara, eğitimcilere ve ebeveynlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology addiction has become a very important problem for today's societies. The fact that individuals become addicted to technology causes negative consequences at the individual and social level. It is known that technology addiction leads to deterioration in family structure. On the other hand, it is thought that communication problems within the family affect the technology use of individuals. This study was conducted to examine the relationship between technology addiction and family communication. The population of the research consists of Kırıkkale University Vocational School students. The number of questionnaires included in the research is 436. The data of the research were subjected to frequency analysis, t test, one-way anova, correlation and regression analysis. According to the analysis results; Significant differences were found between the dimensions of technology addiction and family communication and demographic characteristics. In addition, as a result of the correlation analysis between technology addiction and family communication, a weak and positive relationship was found. As a result of the hierarchical regression analysis, it was concluded that the daily internet use from the demographic characteristics and the conformity orientation from the family communication dimensions significantly affect the technology addiction. Finally, the findings of the research were discussed and suggestions were made to researchers, educators and parents on the subject.