Yumurtalık kanserinde sağkalım ve ilişkili faktörler
Ovarian cancer survival and associated factors
- Tez No: 775705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMETBAKİ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada over kanseri sağ kalımla prognostik faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. YÖNTEM ve GEREÇ: Haziran 2018 Ağustos 2020 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde over tümörü nedeniyle opere edilen 71 hastanın klinik dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan hastaların dosyalarından uygulanan cerrahi prosedüre dair veriler, klinikopatolojik bulgular, genel ve hastalıksız dönem sağ kalım bilgileri incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to reveal prognostic factors for ovarian cancer survival. MATERIAL and METHODS: The clinical files of 71 patients who were operated for ovarian tumor in Tekirdağ Namık Kemal University Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between June 2018 and August 2020 were retrospectively analyzed. Data on the surgical procedure performed, clinicopathological findings, general and disease-free survival information were analyzed from the files of the patients who met the inclusion criteria.