Dahili ve cerrahi bilimler araştırma görevlisi hekimlerinin transfüzyon tıbbı konusunda bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Assesment of internal and surgery research assistant physicians knowledge of transfusion medicine
- Tez No: 775719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYLAN GELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Transfüzyon hekimlerin uygulamak durumunda olduğu bir tedavidir. Ancak bu konuda mezuniyet öncesi ve sonrası yeterli eğitim olmadığı ve özellikle transfüzyon endikasyonlarının doğru konmadığı ve uygulamalarda yanlışlıklar yapıldığı düşünülmektedir. Amaç: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinin kliniklerinde eğitim gören araştırma görevlisi hekimlerin transfüzyon konusundaki eğitimlerini ve bilgi düzeylerini araştırmak ve bu konudaki eksikleri saptayarak mezuniyet sonrası transfüzyon eğitiminin gelişmesi için önerilerde bulunmak. Yöntem: Katılımcılara transfüzyon eğitimini değerlendirmek üzere tasarlanmış çoktan seçmeli sorulardan oluşan ve birçok ülkede de kullanılan BEST-TEST (ön-test) uygulandı. Farklı bir oturumda katılımcılara testteki soruların cevaplarını içerecek şekilde BEST-TEST'in atıf yaptığı kaynaklar kullanılarak transfüzyon tıbbı eğitimi verildi. Ardından aynı oturumda BEST-TEST (son test) tekrar uygulandı. Erişkin testi 20, çocuk testi 21 sorudan oluşmaktaydı. Testten alınan doğru cevapların katılımcıların mezuniyet öncesi ve sonrası aldıkları transfüzyon eğitimi ve araştırma görevliliğindeki kıdemleri gibi demografik özellikleriyle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Ön-testte doğru cevap sayısı (ortanca, 25p-75p): 6, son-testte doğru cevap sayısı (ortanca, 25p-75p):13 şekildeydi. Katılımcıların %64'ü mezuniyet öncesi transfüzyon eğitimi aldığı belirtti. Mezuniyet öncesi aldıkları eğitimle katılımcıların bilgi düzeyi arasında ilişki kurulamadı. Katılımcıların mezuniyet sonrası aldıkları transfüzyon eğitiminin test puanlarına olumlu etkisi oldu. ( p:0,021) Sonuç: Araştırma görevlisi hekimlerin transfüzyon eğitimine gereksinimi vardır. Çalışmamız sırasında küçük gruplara interaktif olarak düzenlediğimiz transfüzyon eğitimlerine benzeri mezuniyet sonrası eğitimler düzenlenmelidir. Eğitim sonrası doğru cevap sayısındaki artış mezuniyet sonrası eğitimin yararını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Transfusion is an essential treatment that all physicians have to apply. However, it is known that transfusion training before and after graduation is not sufficient, especially the indications of transfusion are not correctly determined and mistakes are made in the applications. Purpose: To investigate the education and knowledge level of research assistant physicians training in the clinics of Kocaeli University Faculty of Medicine and to identify the deficiencies in this subject and to make suggestions for the development of postgraduate transfusion education. Method: The BEST-TEST (pre-test), which consists of multiple-choice questions designed to evaluate transfusion education and is used in many countries, was administered to the participants. In a different session, transfusion medicine training was given to the participants using the sources cited by BEST-TEST, including the answers to the questions in the test. Then BEST-TEST (post-test) was applied again in the same session. The adult test consisted of 20 questions and the child test consisted of 21 questions. The relationship between the correct answers in the test and the demographic characteristics of the participants, such as the transfusion education they received before and after graduation, and their seniority in the research assistantship were investigated. Results: The number of correct answers in the pre-test was (median, 25p-75p) 6, in the post-test was (median, 25p-75p) 13. 64% of the participants stated that they received transfusion training before graduation. There was norelationship between the education they received before graduation and the knowledge level of the participants. The transfusion training that the participants received after graduation had a positive effect on their test scores. (p:0.021) Conclusion: Research assistant physicians need transfusion training. Post-graduation trainings should be organized similar to the transfusion trainings we organize interactively for small groups during our study. The increase in the number of correct answers after the training shows the benefit of postgraduate training.