Mikrodalga tabanlı meme kanseri tespiti için anten geliştirilmesi
Antenna development for microwave-based breast cancer detection
  1. Tez No: 775721
  2. Yazar: GÖZDE SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN, DOÇ. DR. EMİNE AVŞAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, öncelikle meme kanseri teşhisi için gerçekleştirilen çalışmalar incelenmiş kullanılan anten modellerinin geliştirilmesi adına farklı anten modelleri tasarımı yapılmıştır. Mikrodalga görüntüleme uygulamaları için geliştirilen, farklı ölçü parametreleri, farklı şekil ve alt taban malzemeleri ile üretilmiş olan mikroşerit antenler laboratuvar ortamında, 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak basılmış, meme fantom modelleri kullanılarak anten ve meme modelinin farklı düzlem ve uzaklıklarda ölçümler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen ölçümler doğrultusunda her bir anten modeli için elde edilen veriler düzenlenerek hazır hale getirilmiştir. Farklı antenler kullanılarak elde edilen her bir veri seti karşılaştırılarak antenlerin meme kanseri teşhisinde ne kadar başarılı olduğu test edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, studies on the diagnosis of breast cancer were examined and different antenna models were designed to improve the antenna models used. Microstrip antennas developed for microwave imaging applications, produced with different measurement parameters, different shapes and substrate materials, were printed using 3D printer technology in the laboratory environment, and the antenna and chest model were measured at different planes and distances. In line with the measurements, the data obtained for each antenna model was arranged and made ready. By comparing each data set obtained using different antennas, the success of the antennas in the diagnosis of breast cancer was tested and the results were compared.