Suriye krizinin Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkilere yansımaları ve savaş sonrası muhtemel ticari ilişkilerine yönelik senaryolar
The reflections of the Syrian crisis on the trade relations between Turkey and Syria and the scenarios for possible post-war trade relations
- Tez No: 775759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NAKIPOĞLU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye ve Suriye iki komşu ülke olarak uzun yıllardır ticari, siyasi ve ekonomik ilişkiler içerisindedir. Bu iki ülke bir sınır çizgisi ile ayrılsa da akrabalık ilişkileri tarih boyunca çok güçlü olmuştur. Savaşların ve krizlerin sadece meydana geldiği ülke ile sınırlı kalmadığı ve yakın olan tüm bölgeleri kapsadığı su götürmeyen bir gerçektir. Bu yüzden Suriye ve Türkiye arasındaki ilişki birden fazla aşamadan geçmiş; Suriye'de meydana gelen siyasi sorunlar, krizler ve savaşlar aralarındaki karşılıklı ticaret üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Bu çalışmada, iki ülke arasındaki ticaret hareketi üç zaman diliminde sunulmaktadır. 2000'den önceki ilk dönemde su sorunları ve gergin siyasi olaylar nedeniyle ticari ilişkilere istikrarsızlık damgası vururken, 2000'den 2010'a kadar olan ikinci dönemde, iki ülke arasındaki ticaret hacmini olumlu yönde etkileyen birçok ikili ticaret anlaşması imzalanmıştır. 2011'den sonraki üçüncü dönem ise savaşın başlamasına denk gelmiş ve Suriye'de uzun yıllar devam eden savaşın ticaret mekanizmasında meydana getirdiği değişiklikler ele alınarak savaşın Türkiye üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Özellikle Suriye'nin Türkiye ile arasındaki ticari ilişkiler ciddi şekilde zarar görmüştür. Fakat Kuzey Suriye'de güvenli bölgenin kurulması, karşılıklı ticaret hareketinin gidişatında niteliksel bir dönüm noktası olmuş ve bölgedeki ticaret hareketinin canlanmasında önemli bir rol oynamıştır. Yine bu çalışmada elde edilen istatistikler ışığında Suriye savaşının Suriye ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin bel kemiğini oluşturan ana sektörleri olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin önemli kayıplara uğradığı sonucuna varılarak krizin sona ermesinden sonra gerçekleşmesi beklenen üç senaryo ileri sürülmüş ve her birine göre Türkiye ile Suriye arasındaki ticaret alışverişi mekanizmaları sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Turkey and Syria, as neighboring countries, have had trade, political and economic ties for many years. Although these two countries are separated by a border line, kinship ties have been very strong throughout history. It is an indisputable fact that wars and crises are not only confided to the country in which they occur, but also expand to include all neighboring regions. Therefore, the relationship between Syria and Turkey has gone through multiple stages, and the political problems, crises and wars in Syria have had a great impact on the trade exchange between them. In this study, the trade movement between the two countries is presented in three time periods. While the first period before 2000 was characterized by instability in trade relations due to water problems and tense political events, several bilateral trade agreements were signed in the second period from 2000 to 2010, which positively affected the volume of trade between the two countries. The third period after 2011 coincided with the beginning of the war and the effects of the war on Turkey were mentioned by considering changes in the commercial mechanism of the war that lasted for many years in Syria. In particular, trade relations with Turkey have been badly damaged. But the establishment of the safe zone in northern Syria has been a qualitative turning point in the trajectory of bilateral trade and played an important role in reviving trade in the region. Again, considering the statistics obtained in this study, the Syrian war has negatively affected the main sectors that form the backbone of trade exchange between Syria and Turkey. By concluding that Turkey has incurred heavy losses, three expected scenarios have been displayed after the end of the crisis and the mechanisms of trade exchange between Turkey and Syria separately have been presented.