Selçuklu ve Beylikler dönemi Göller Yöresi tarihî coğrafyası
The historical geography of the Lakes Region in the era of Seljuks and Beyliks
- Tez No: 775784
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Eğirdir, Beyşehir, Akşehir, Eber, Burdur, Çardak, Eldere (Çapalı), Salda, Suğla Gölleri ile birlikte Uluborlu, Eğirdir, Barla, Isparta, Burdur, Atabey, Gönen, Sütçüler, Senirkent, Ağlasun, Yalvaç, Akşehir, Kubadâbâd, Beyşehir, Ilgın, Şarkîkaraağaç şehir ve yerleşmelerini içine alan Göller Yöresi, Eskiçağ'da olduğu gibi Ortaçağ'da da tarihî ve coğrafî önemini devam ettirmiştir. XI. yüzyılın sonu ve XII. yüzyıl boyunca, Türkiye Selçuklu Devleti'nin başkenti Konya üzerine Bizans'ın ve Kudüs üzerine de Latinlerin yaptıkları seferlerde geçiş güzergâhı olarak önemli bir coğrafyadır. Bu haseple Bizans, Latin ve İslâm kaynaklarına Göller Yöresi'ndeki yerleşimler ile ilgili bilgiler kaydedilmiştir. Böylece bölge hakkında tarihî coğrafya bilgileri sistematik bir şekilde bir araya getirilmiştir. Anadolu Türk tarihine büyük etkisi olan Miryokefalon Savaşı Göller Yöresi'nde yapılmıştır. Son zamanlarda araştırmacılar tarafından savaşın yeri ile ilgili birçok tez ortaya konulmuştur. Tez çalışmamızda bu kısma ayrı bir bölüm açılmış olup savaşın yeri ile ilgili olarak tüm tezler incelenmiş ve bunların dikkat çeken tarafları çalışmamızda ifade edilmiştir. Özellikle III. Haçlı Seferi kaynaklarının Manuel'in büyük yenilgisi ile ilgili yaptığı atıflar Uluborlu'nun bu konuda önemini ortaya koymaktadır. Bu kaynaklar Uluborlu'nun doğusundaki yerler ile ilgili ortaya konulan tezleri kuvvetlendirmektedir. Araştırmamızdaki Miryokefalon bölümünün en önemli noktası da bu konu üzerine olmuştur. Böylece Göller Yöresi'nin Selçuklu ve Beylikler dönemindeki en önemli yerleşimi olarak Uluborlu karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda, Eğirdir, Kubadâbâd ve Beyşehir gibi yerleşmeler de tarihî coğrafya açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Lakes Region, which includes Uluborlu, Eğirdir, Barla, Isparta, Burdur, Atabey, Gönen, Sütçüler, Senirkent, Ağlasun, Yalvaç, Akşehir, Kubadâbâd, Beyşehir, Ilgın, Şarkîkaraağaç cities and settlements together with Eğirdir, Beyşehir, Akşehir, Eber, Burdur, Çardak, Eldere (Çapalı), Salda, Suğla Lakes, continued its historical and geographical importance in the Middle Ages as well as in Ancient times. During the end of the eleventh century and through the twelfth century, lakes region was an important geography as being a transit route for Byzantine expeditions over Konya, the capital of the Seljuk State of Turkey, and the Latins over Jerusalem. For this reason, information about the settlements in the Lakes Region has been recorded in Byzantine, Latin and Islamic sources. Thus, historical geography information about the region was gathered in a systematic way. The Battle of Myriokephalon, which a great impact on Anatolian Turkish history, took place in the Lakes Region. Recently, many theses have been put forward by researchers about the place of war. In our study, a separate section has been opened to this part, all theses related to the place of war have been examined and their remarkable aspects have been addressed in our study. Especially the references made by the Third Crusade sources about the great defeat of Manuel reveal the importance of Uluborlu in this regard. These sources strengthen the hypotheses about the places east of Uluborlu. The most important aspect of the Myriokephalon section in our research was on this subject. Thus, Uluborlu appears to be the most important settlement of the Lakes Region during the Seljuk and Beyliks periods. During the same time period, settlements such as Eğirdir, Kubadâbâd and Beyşehir are also important with respect to their historical geographies.