Denizaltılarda enerji depolama yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of energy storage methods in submarines
  1. Tez No: 775791
  2. Yazar: TAHA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Enerji, Gemi Mühendisliği, Marine, Energy, Marine Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde denizaltılar ülkelerin deniz kuvvetlerinin önemli bir savaş unsurunu oluşturmaktadır. Dizel jeneratör tahrikli olan klasik denizaltılar dünya donanmalarının önemli bir kısmını oluşturur ve ülke savunmasında gerekli katkıyı sağlarlar. Dizel jeneratör tahrikli denizaltılar, denizaltıda bulunan dizellerin dizel makineye akuple şekilde bulunan jeneratörü tahrik ederek bünyesinde yer alan denizaltı bataryalarını şarj ederek enerji elde etme mantığına dayanır. Dizel jeneratör sistemi, denizaltıların bataryalarını şarj ederken denizaltı su yüzeyine çıkma ihtiyacı duyar ve bu durumda bataryalarını şarj eder. Denizaltının içinde bulunduğu bu duruma şnorkele çıkma durumu denir. Bu durum savaş gemileri olan denizaltılar için istenmeyen bir durumdur. Çünkü denizaltılar su yüzeyine çıkmadan ne kadar gizliliklerini korursa bu durum denizaltı için o kadar iyidir. Denizaltılar su altında gizliliklerini uzun süre muhafaza edebilmek için çeşitli kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklardan en önemlisi denizaltının ihtiyaçlarını karşılaması için enerji depolamasıdır. Bu husus bize denizaltılar için enerji depolamanın önemini gözler önüne sermektedir. Enerji depolama denizaltıların gizliliklerini korumalarında baş faktörü olduğundan bu tezde denizaltıların enerji depolama yöntemleri titizlikle irdelenmektedir. Denizaltılarda farklı şekilde enerji depolama yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca bahse konu tezde sualtı gemileri olan denizaltılarda kullanılan denizaltı batarya çeşitleri, havadan bağımsız tahrik sistemi, enerji depolama yöntemleri ve enerji depolamayla ilgili olan denizaltılarda kullanılan dizel jeneratörler, yakıt pilleri, nükleer denizaltılarda kullanılan depolama yöntemi ve bunlarla ilgili olan sistemler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dizel jeneratör tahrikli denizaltılarda kullanılan en önemli enerji depolama yöntemlerinin bataryalar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bataryaların gelişiminin denizaltılarda enerji depolama açısından büyük önem arz ettiği görülmektedir. Bu yüzden de bu tezde özellikle denizaltılarda kullanılan çeşitli batarya teknolojileri üzerinde önemle durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, submarines constitute an important element of warfare in the naval forces of countries. Classical submarines with diesel generator drive constitute an important part of the world's navy and provide the necessary contribution to the defense of the country. Diesel generator driven submarines are based on the logic of obtaining energy by charging the submarine batteries within the submarine by driving the generator coupled to the diesel machine in the submarine. While the diesel generator system is charging the batteries of the submarines, the submarine needs to come to the surface of the water, in this case, it charges its batteries, and this situation that the submarine is in is called snorkeling. This situation is undesirable for submarines, which are warships. Because the more the submarines protect their privacy before they come to the water surface, the better for the submarine. Submarines need a variety of resources to keep their privacy underwater for a long time. One of them, even one of the most important resources, is energy storage to meet the needs of the submarine. This point shows us the importance of energy storage for submarines. Since energy storage is the main factor in protecting the privacy of submarines, the energy storage methods of submarines are meticulously examined in this thesis. There are different energy storage methods in submarines. In addition, in the aforementioned thesis, submarine battery types used in submarines that are underwater ships, air-independent propulsion system energy storage methods and diesel generators used in submarines related to energy storage, fuel cells, storage method used in nuclear submarines and related systems are examined in detail. Considering that batteries are the most important energy storage methods used in diesel generator driven submarines, it is seen that the development of batteries is of great importance in terms of energy storage in submarines. Therefore, in this thesis, various battery technologies used in submarines are emphasized.