Aktif çamurdaki asidofilik thiobacillusların izolasyonu ve sayımı
Isolation and counting of acidophilic thiobacillus from activated sludge
  1. Tez No: 77582
  2. Yazar: SELMA VURUŞANER KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ELTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET AKTİF ÇAMURDAKİ ASİDOFİLİK THİOBACILLUSLARIN İZOLASYONU VE SAYIMI VURUŞANER KIRAÇ, Selma Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi Doç.Dr.Rengin ELTEM Şubat 1998, 70 sayfa Bu çalışmada İzmir çevresinde bulunan prosedüründe ağır metal kullanan fabrikaların atıksu arıtım tesislerinden alınan aktif çamur numunelerinde asidofılik thiobacillusların saptanması ve sayımı yapılmıştır. Bu asidofilik thiobacilluslar aktif çamurda bulunan ağır metalleri leach etme kapasitesine sahiptir. Bu amaçla yedi değişik fabrikadan aktif çamur numuneleri alınmış ve pH değerleri ile toplam katı madde miktarı saptanmıştır. Daha sonra asidofilik thiobacillusların izolasyonu ve zenginleştirmesi yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada nötrofilik thiobacillusların seyreltme plaka yöntemiyle sayımları yapılmıştır. Çamur asidifikasyonu için nötrofilik thiobacillusların gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar sözcükler : İzolasyon, aktif çamur, ağır metal, thiobacillus, leaching
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISOLATION AND COUNTING OF ACIDOPHILIC THIOBACILLUS FROM ACTIVATED SLUDGE VURUŞANER KIRAÇ, Selma MSc in Biology Supervisor : Doç.Dr.Rengin ELTEM February 1998, 70 pages In this study, counting and determination of acidophilic Thiobacillus in activated sludge samples which were taken from waste water treatment plants of factories, around Izmir, which uses heavy metals in their processes. These acidophilic Thiobacilli found in activated sludge, have the capacity to leach heavy metals. For this purpose, activated sludge samples were taken from seven different factories and their pH and total solids were determined.After that isolation and enrichment of acidophilic Thiobocilli were done. Besides, in this study using plate counts techniues less acidophilic thiobacilli were determined and counted. Our results support the idea that the initial less acidophilic thiobacilli are necessary for sludge acidification Key words : Isolation, activated sludge, heavy metals, thiobacilli, leaching