Yenidoğanda topuk kanı alma sırasında uygulanan shotblocker ve emzirmenin ağrı ve konfor düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the shotblocker and breastfeeding on pain and comfort level during heel lance procedure in newborns: Randomized controlled trial
- Tez No: 775866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araĢtırma, birinci düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan yenidoğanlarda topuk kanı alımı sırasında kullanılan non-farmakolojik yöntemlerin yenidoğanların ağrı ve konfor düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla plandı. AraĢtırmaya tabakalı randomizasyon yöntemi ile gruplara atanan, dahil edilme kriterlerine uyan 96 yenidoğan dahil edildi. Bebeklerin giriĢim grubuna göre (emzirme, shotblocker, emzirme+shotblocker, kontrol) topuk kanları alındı. Tüm kan alma iĢlemleri video ile kaydedildi. ĠĢlemden önce, topuğa iğne batırıldıktan sonraki onuncu saniyede ve iĢlem bitiminde bebeklerin kalp atım hızları ve satürasyonları kaydedildi. Videolar bağımsız iki kiĢi tarafından (neonatoloji uzmanı ve uzman pediatri hemĢiresi) iĢlem öncesi, topuğa iğne batırıldıktan sonraki onuncu saniyede ve iĢlem bitiminde Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) ve Yenidoğan Konfor DavranıĢ Ölçeği (YKDÖ) aracılığıyla değerlendirildi (Clinical Trials number: NCT05246787). ÇalıĢmamızda bebeğe ve anneye ait demografik veriler ile ilgili istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Gruplar arasında ağlama süresi ortalamaları açısından (p=0,001) ve giriĢim sonrası konfor düzeyleri açısından (p=0,001) fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the effect of non-pharmacological methods on newborns' pain and comfort level during heel lance procedure in newborns hospitalized in the first level neonatal intensive care unit. Ninety-six newborns who were assigned to the groups by stratified randomization method and met the inclusion criteria were included in the study. Heel blood samples were taken according to the intervention group (breastfeeding, shotblocker, breastfeeding+shotblocker, control). All blood collection procedures were video- recorded. The heart rate and saturation of the babies were recorded before the procedure, at the tenth second after the heel prick and at the end of the procedure. The videos were evaluated by two independent healthcare professionals (a neonatology specialist and a specialist pediatric nurse) using the Neonatal Infant Pain Scale (NIPS) and the Newborn Comfort Behavior Scale (NCBS) before the procedure, at the tenth second after heel prick, and at the end of the procedure. (Clinical Trials number: NCT05246787). In our study, no statistically significant difference was found regarding the demographic data of the baby and the mother. The difference between the groups in terms of average crying time (p=0.001) and post-intervention comfort levels (p=0.001) was statistically significant.