Kimlik ve köken bağlamında Türk resminde Anadolu yaşamı üzerine bir inceleme (1950-1980)
An examination on Anatolian life in Turkish painting in context of identity and origin (1950-1980)
  1. Tez No: 775898
  2. Yazar: BARAN KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1950-80 yılları arasında Türkiye'de yaşanan gelişmeler, değişimler, Anadolu insanının yaşamını dönüşüme uğratmıştır. Bu nedenle 1950-1980 yılları sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda daha çok dikkat çekici hale gelmektedir. Ressamların Anadolu'yu yakından tanıdığı ve eserlerine aktardığı bu dönemde, Anadolu insanının yaşamını, doğasını, coğrafyasını anlattıkları görülmektedir. Bu dönem arasında yapılan eserlerin belge niteliği taşıdığı da hesaba katıldığında, Türk resim sanatı ve sanat tarihine önemli katkılar sağlamıştır. Anadolu'yu, hem Anadolu'da doğup büyüyen ressamlar resmetmiş hem de büyükşehirde doğup büyüyen ressamlar resmetmiştir. Kimlik, köken, coğrafya gibi niteliklerin ressam üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunun, ayrıca bu nitelikler olmadan sadece Anadolu yaşamına dışarıdan bir ressam bakışının gerçeklikle bağı ve ilişkisinin resim sanatı açısından önemi bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments and changes in Turkey between the years 1950-80 transformed the life of the Anatolian people. For this reason, the years 1950-1980 become more remarkable in social, economic and cultural terms. In this period, when the painters knew Anatolia closely and transferred it to their works, it is seen that they describe the life, nature and geography of the Anatolian people. Considering that the works made between this period have the quality of documents, they have made important contributions to Turkish painting and art history. Anatolia was painted both by painters born and raised in Anatolia and by painters from big city. The importance of how qualities such as identity, origin and geography have an effect on the painter, as well as the connection and relationship between reality and the fact that a painter's view of Anatolian life from the outside without these qualities are the basis of this research.