Etno-sembolizm bağlamında Türk milliyetçiliğinin analizi
Analysis of Turkish nationalism in the context of ethno-symbolism
- Tez No: 510844
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Millet ve milliyetçilik olgularının ortaya çıkış tarihi ve şekli; milliyetçilik araştırmalarının yavaş yavaş inkişaf etmeye başladığı 20. Yüzyılın ikinci yarısı itibariyle önemli tartışma alanlarından biri olmuştur. Araştırmaların ilk dönemlerinde milletlerin, tarihin ilk çağlarından beri varlığını sürdürdüğünü savunan ilkçi görüş, ilerleyen dönemlerinde ise milletlerin modern gerçeklikler olduğunu ve çoğu zaman bir inşa ya da icat sürecinin unsuru olduklarını savunan modernist bakış açısı hakim konuma sahip olmuştur. Fakat bilhassa, Anthony Smith'in savunduğu ve yirmi birinci yüzyıldaki haliyle milletlerin ve milliyetçiliğin modern gerçeklikler olduğunu kabul etmekle birlikte, toplulukların etnik geçmişlerinin, bilhassa da bu etnik geçmişteki mit, sembol ve anıların, modern milletlerin oluşumunda baş etmenler olduğunu savunan ve değişimler olmakla birlikte milletlerin genel itibariyle tarihi süreç içerisinde bir süreklilik arz ettiklerini öne süren etno-sembolist bakış açısı, 20. Yüzyılın son dönemleri itibariyle milletler ve milliyetçilik araştırmalarında ön plana çıkmıştır. Etno-sembolist kuramın vurguladığı etnik geçmiş, mit, sembol ve anılar açısından Türk tarihi oldukça net örnekler barındırması hasebiyle bilhassa dikkat çekicidir. Orhun Yazıtları başta olmak üzere pek çok örnek, kadim Türk topluluklarının bir milli kimlik sahibi olduklarını ve milliyetçiliğin söz konusu dönemlerdeki tezahürü olarak görülebilecek bir milli hissiyat taşıdıklarını göstermektedir. Milli seciye ve milli hissiyatın varlığı, antik dönem Türk topluluklarının, modern Türk milletinin arka planını oluşturduklarının en bariz göstergeleri arasındadır. Ayrıca modern Türkçe, yine modern Türk topluluklarının sosyal yaşantısındaki pek çok unsur ve pek çok kültürel öğe, köken itibariyle eski Türk topluluklarına dayanmakta, bu da Türk milli kimliğinin sürekliliğine örnek teşkil etmektedir. Bu açıdan bakıldığında çalışma; esas itibariyle modern Türk milletinin inkişafında, antik dönem başta olmak üzere Türk tarihindeki mit, sembol ve anıların önemine dikkat çekmekte; modern milletlerin oluşumunda etnik geçmişin önemine eğilen etno-sembolizm bağlamında Türk milliyetçiliği ve Türk milleti gerçekliklerini analiz etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The date and the appearance of nation and nationalism; has become one of the important areas of discussion as of the second half of the 20th century, when nationalist researches are slowly starting to develop. In the early periods of the research, the nations had a dominant position in the modernist view which advocated the existence of the existence of the history since the early ages and in the later periods that the nations were modern facts and that they are often elements of a construction or invention process. But in particular, while acknowledging that nationalism and nationalism are modern realities, espoused by Anthony Smith and in the twenty-first century, the ethnic backgrounds of the communities, and in particular the myths, symbols and memories of these ethnic past, the ethno-symbolist point of view, which suggests that they have a continuity in the historical process as a whole, has been the foreground in national and nationalist researches in the last periods of the 20th century. Ethnic-symbolist theory emphasizes the ethnic background, myths, symbols and memories of the Turkish history is quite remarkable because of its very clear examples. Many examples, especially the Orhan inscriptions, show that the Turkish women have a national identity and that they carry a national feeling that can be seen as the manifestation of the nationalism in those periods. The presence of national seclusion and national sentiment are among the most obvious signs that the ancient Turkish communities have formed the backdrop of the modern Turkish nation. Moreover, modern Turkish, many elements of social life of modern Turkish communities and many cultural elements are rooted in ancient Turkic societies by origin, which is an example of the continuity of Turkish national identity. From this point of view, it draws attention to the importance of the myths, symbols and memories in the Turkish history, especially in the antique period, in the development of the modern Turkish nation. is trying to analyze Turkish nationalism and the Turkish nation reality in the context of ethno-symbolism, which emphasizes the importance of the ethnic past in the formation of modern nations.