Üretkenlik karşıtı davranışlar kapsamında kamu çalışanlarının sanal aylaklık (cyberloafing) eğilimleri: İşkur Batı Akdeniz Bölgesi örneği
Cyberloafing tendencies of public employees in the scope of anti-productivity behaviors: Example of işkur western mediterranean region
- Tez No: 775916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Örgüte ve çalışanlara zarar vermeyi amaçlayan üretkenlik karşıtı davranışlar, örgütleri zaman ve maliyet açısından olumsuz etkileyen davranışlardır. Çalışanlar çeşitli nedenlerle örgüte ve iş arkadaşlarına zarar vermektedirler. Bu davranışların bir kısmı önemli bir kısmı da önemsiz olmasına rağmen sonuçta örgütü verimlilik ve performans açısından oluşuz etkilemektedir. Bu davranışlardan bir tanesi de sanal aylaklık davranışlarıdır. Çalışanların mesaisini örgüt işlerine harcaması gerekirken internet ortamında örgütle ilgisi olmayan faaliyetlerde bulunması başka bir deyişle kaytarması örgütte işlerin zamanında bitirilmemesi, üretimin aksaması ve müşteri memnuniyetsizliği gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Çalışmanın amacı bir kamu kurumu olan İş ve İşçi Bulma Kurumu Batı Akdeniz Bölgesi'nde çalışanların sanal aylaklık eğilimlerini araştırmaktır. Bu amaçla Antalya, Burdur, Isparta İşkur İl Müdürlüğü'nde çalışanlara anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre çalışanların sosyal medya kullanımı, bankacılık işlemleri yapma, alışveriş, haberleri talip etme ve e-postalarını kontrol etmek amacıyla sanal kaytarma davranışında bulundukları ve demografik özelliklere göre sanal aylaklık davranışları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Anti-productive behaviors aiming to harm the organization and employees are behaviors that negatively affect organizations in terms of time and cost. Employees harm the organization and their colleagues for various reasons. Although some of these behaviors are important and some are unimportant, they ultimately affect the organization in terms of productivity and performance. One of these behaviors is cyberloafing behaviors. Employees should spend their time on organizational affairs, but they engage in activities that are not related to the organization on the internet, in other words, their slacking can lead to negative consequences such as not completing the work in the organization on time, disruption of production and customer dissatisfaction. The aim of the study is to investigate the cyberloafing tendencies of employees in the Western Mediterranean Region, which is a public institution. For this purpose, a survey was conducted with the employees in Antalya, Burdur and Isparta Provincial Directorate of İşkur. According to the results obtained as a result of the research, it has been observed that employees engage in cyberloafing behavior in order to use social media, make banking transactions, shop, seek news and check their e-mails, and there are significant differences between cyberloafing behaviors according to demographic characteristics.