Elazığ Hazar Gölü zooplanktonu
Zooplankton of Lake Elazığ Hazar
  1. Tez No: 77596
  2. Yazar: AYDA TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Nisan 1994 - Mart 1996 tarihleri arasında Hazar Gölü (Elazığ) zooplanktonu tespit edilerek mevsimsel dağılımları verilmiştir. Ayrıca gölde fiziksel ve kimyasal analizler de yapılmıştır. Hazar Gölü zooplanktonunu Rotifera, Copepoda ve Cladocera oluşturmuştur. Rotifera grubundan 16 tür, Copepoda grubundan iki tür ile bir larva, Cladocera grubundan da üç tür bulunmuştur. Rotifera grubu hem tür hem de türlere ait birey sayıları bakımından zooplanktonun önemli grubunu teşkil etmiştir. Toplam zooplanktonun, 1. istasyonda sonbahar mevsiminde; 2., 3. ve 4. istasyonlarda ise yaz mevsiminde maksimuma ulaştığı ve dört istasyonda da kış mevsiminde minimuma ulaştığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zooplankton, Rotifera, Copepoda, Cladocera, Hazar Gölü, Elazığ
Özet (Çeviri)
In this study organism in zooplankton of Hazar Lake and their seasonal variations were investigated between April 1994 - March 1996. Physical and chemical measurements and analysis of Lake water were also made. Zooplankton of the lake was composed of Rotifera, Copepoda and Cladocera and a total of 21 species and a larva were recorded. Rotifera, Copepoda and Cladocera were represented by 1 6, 2 and 3 species respectively. Rotifera was the most important group in the zooplankton with respect to species numbers and number of individuals. At station 1, zooplankton reached a maximum in autumn and at stations2, 3 and 4 maxima were recorded in summer. The lowest zooplankton numbers were recorded in winter at all stations. KEY WORDS: Zooplankton, Rotifera, Copepoda, Cladocera, Hazar Lake, Elazığ